5 praktycznych rozwiązań, które warto uwzględnić w projekcie domu

5 praktycznych rozwiązań, które warto uwzględnić w projekcie domu

5 praktycznych rozwiązań, które warto uwzględnić w projekcie domu

Dom, aby stać się synonimem komfortu i bezpiecznej przystani, powinien być w pełni dopasowany do potrzeb jego domowników. Już na etapie projektowania należy uwzględnić styl życia przyszłych mieszkańców, ich nawyki i potrzeby względem pomieszczeń. Każdy z nas ma indywidualne wymagania względem przestrzeni, w której mieszka, jednak pewne rozwiązania sprawdzą się niezależnie od naszych potrzeb i gustu. Poznaj 5 praktycznych rozwiązań, które warto uwzględnić w projekcie domu.

 

1. Garaż połączony z domem

Garaż połączony z domem to rozwiązanie, które zaczyna być standardem. Zaletą uwzględnienia garażu w bryle domu jest nie tylko łatwe i komfortowe przejście z garażu do domu (co jest doceniane szczególnie w mroźne dni), ale także możliwość lepszej aranżacji przestrzeni wokół domu. Garaż wolnostojący nie sprawdzi się np. na mniejszych działkach, gdzie trzeba optymalnie zaaranżować każdy metr kwadratowy. Kolejnym atutem jest fakt, iż zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie – wygodne połączenie garażu z domem pozwala na komfortowe przechowywanie sprzętów domowych, których nie używamy na co dzień. Warto także wspomnieć, że garaż zintegrowany z domem jest tańszy w budowie

 

2. Pomieszczenie gospodarcze

W projekcie domu warto uwzględnić także pomieszczenie gospodarcze. Przestrzeń ta wcale nie musi być duża, a z pewnością ułatwi codzienne życie. Z łatwością utrzymamy porządek w domu, gdy każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Niezbędne przedmioty i sprzęty gospodarstwa domowego możemy trzymać w jednym miejscu, nie upychając ich po szafach czy chowając w kątach domu. Pomieszczenie gospodarcze tak naprawdę może pełnić wiele różnych funkcji, np. pralni, suszarni czy zwykłego składzika – wszystko zależy od potrzeb domowników. W szczególności warto uwzględnić to rozwiązanie w domach pozbawionych piwnicy i strychu. 

 

3. Ogrzewanie podłogowe 

Ogrzewanie podłogowe staje się standardem w nowoczesnych domach. Rozwiązanie to łączy w sobie oszczędność, wygodę i estetykę. Najważniejszymi zaletami ogrzewania podłogowego jest fakt, iż ciepło równomiernie rozkłada się w całym domu, ponadto ogrzewanie to pozwala na zachowanie większej wilgotności powietrza, co zmniejsza unoszenie się kurzu. Ogrzewanie podłogowe świetnie współpracuje z nowoczesnymi systemami uwzględniającymi odnawialne źródła energii (np. fotowoltaiką czy pompą ciepła). Za pomocą ogrzewania podłogowego pomieszczenie nagrzewa się szybciej, a uczucie ciepła jest silniejsze, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na eksploatacji obniżając temperaturę o 1-2 stopnie. Nie wpłynie to na nasz komfort, a w skali roku obniżmy koszt ogrzewania nawet o kilkanaście procent.

 

4. Taras 

W projekcie domu warto uwzględnić także jego otoczenie. Taras to idealne przedłużenie domu i dodatkowe miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu. Doświadczenie pozwala nam postawić wniosek, że taras połączony z domem nie tylko optycznie powiększa dom i naturalnie łączy go z otoczeniem, ale także sprawia, iż spędzanie czasu w domowym zaciszu staje się czystą przyjemnością. Zadaszony taras umożliwia relaks na zewnątrz nawet podczas deszczowej pogody.

 

5. Dwie łazienki

Uwzględnienie w projekcie domu dwóch łazienek to świetne rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i mniejszych rodzin. Łazienka to miejsce, w którym z reguły przebywamy w pojedynkę, dlatego dwie łazienki pozwolą na uniknięcie pośpiechu o poranku czy podczas szykowania się na uroczystość. Za niewielki koszt zyskujemy dużą wygodę. Dwie łazienki to także świetne rozwiązanie dla niezdecydowanych. Zdarza się, że metraż przeznaczony na łazienkę nie pozwala na umieszczenie w niej i wanny i prysznica. W przypadku dwóch łazienek problem rozwiązuje się sam.