Ile kosztuje budowa domu? Jak oszacować koszty budowy domu w 5 krokach

ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu? Jak oszacować koszty budowy domu w 5 krokach

Wybór i zakup wymarzonej działki to pierwszy krok do realizacji marzeń o własnym domu. Jednocześnie jest to jeden z pierwszych zakupów, który rozpoczyna szereg wydatków związanych z budową domu. Czynnik finansowy to jeden z najczęstszych faktorów warunkujących wybór projektu, materiałów i szeregu innych rozwiązań. Każdy, kto stoi przed budową swojego pierwszego domu zadaje sobie pytanie – ile to wszystko będzie kosztować? Jeśli planujesz inwestycję i chcesz wiedzieć ile dzisiaj kosztuje budowa domu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

 

Budowa domu – ile kosztuje?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaj projektu, wyboru materiałów, uwarunkowania terenu czy uwarunkowań klimatycznych. Przed zakupem konkretnego projektu należy sprawdzić, jak wyglądają szacunkowe koszty budowy domu. Warto zapoznać się z kosztorysem. Kosztorys to najczęściej kilkudziesięciostronicowy dokument, zawierający szczegółowe informacje o budowie domu. Kupuje się go wraz z projektem lub przed zakupem projektu. Kosztorys jest także niezbędny, jeśli inwestor stara się o kredyt hipotetyczny pod budowę domu. Przed wyborem projektu warto porównać różne oferty i oszacowania kosztów budowy przy różnych projektach domów

Przy porównywaniu kilku projektów o podobnych kosztach budowy, należy zwrócić uwagę na datę sporządzenia oszacowania. Istotny jest również region, w którym planowana jest inwestycja. W zależności od uwarunkowań terenu i klimatu koszt budowy może być nawet o 20% wyższy. 

 

Koszt budowy domu w 2021 roku 

Przez ostatni rok mogliśmy zaobserwować stopniowy wzrost kosztów związanych z budową domu. Koszty budowy domu jednorodzinnego wzrosły za sprawą rosnących kosztów robocizny i materiałów. 

Ponadto od bieżącego, 2021 roku, został wprowadzony tzw. WT 2021. Nowelizacja przepisów związana jest ze znacznym obostrzeniem zaleceń ustawodawcy dotyczących energooszczędności budynków. Nowe wytyczne mają znaczący wpływ na wiele aspektów budowy i wykończenia domu. Dotyczą m.in. grubszej izolacji dachu, ścian i podłóg, instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii czy energooszczędnej stolarki drzwiowej i okiennej. Wszystko to przekłada się na droższe koszta. 

Ponad połowę kosztów stanowi postawienie domu w stanie surowym. Jeśli posiadamy już własną działkę, to koszty znacznie się zmniejszą. Zazwyczaj koszt odpowiedniej działki i jej przygotowania stanowił ok 20-25% kosztów budowy. Kolejne 20% to koszty związane z wykończeniem domu. 

Uwzględniając obecne koszty materiałów i robocizny budowa jednorodzinnego domu o powierzchni 140m² wynosi ok. 700 tysięcy złotych. 

W porównaniu z ubiegłym rokiem całkowity koszt budowy domu wzrósł o ponad 10%. 

 

Jak oszacować koszty budowy? Co uwzględnić?

Przystępując do oszacowania kosztów budowy należy uwzględnić 5 najbardziej istotnych aspektów budowy domu, mających wpływ na ogólną cenę inwestycji.

    • Fundamenty i piwnica – należy uwzględnić koszt materiałów i robocizny, wykonanie prac ziemnych, stopów fundamentowych, ław i izolacji 
    • Stan surowy otwarty, czyli kompletna konstrukcja, strop i dach – zawiera koszty materiałów, robocizny, elementów nośnych budynku, konstrukcji dachu wraz z pokryciem, stropów i schodów. 
    • Stan surowy zamknięty – uwzględnienie kosztu okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej 
  • Uwzględnienie kosztu instalacji elektrycznych i sanitarnych 
  • Uwzględnienie kosztów wykończenia zewnętrznego (m.in. ocieplenia i elewacji) i wewnętrznych (np. tynków, drzwi wewnętrznych)

Warto pamiętać, że koszty budowy domu nigdy nie będą dokładnie sprecyzowane, ponieważ w trakcie budowy zawsze może wyskoczyć jakiś dodatkowy wydatek spowodowany np. utrudnieniami w realizacji zaplanowanej inwestycji.