Metoda kontraktowa to system budowy polegający na łączeniu różnych elementów podstawowych metod, czyli generalnego wykonawstwa i systemu gospodarczego. Metoda ta jest najczęściej stosowana podczas budowy domów jednorodzinnych.
Zatrudnienie do budowy domu generalnego wykonawcy, odpowiadającego za cały proces budowy i realizacji inwestycji, to jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Z kolei budowa domu systemem gospodarczym jest najbardziej ekonomiczna. Polega ona na samodzielnym wykonaniu prostych prac budowlanych, poszukiwaniu i zatrudnianiu wykwalifikowanych rzemieślników do poszczególnych robót oraz pozyskiwaniu materiałów. Inaczej mówiąc, w przypadku budowy systemem gospodarczym, inwestor staje się sam dla siebie przedsiębiorcą budowlanym.
Na czym polega budowa domu systemem kontraktowym?
Przy budowie domów jednorodzinnych inwestorzy najczęściej wybierają system mieszany zwany kontraktowym. W przypadku systemu kontraktowego do zadań inwestora należy przede wszystkim zatrudnianie kolejnych ekip wykonawczych do określonych prac np. murarzy, dekarzy, elektryków, instalatorów i tynkarzy. Jak można zauważyć każda z zatrudnionych firm wykonawczych odpowiada za inny zakres robót, dlatego niezwykle ważne jest, aby wybierać wykwalifikowanych fachowców. Przed zdecydowaniem się na zatrudnienie konkretnej ekipy koniecznie sprawdź jej referencje. Warto wybierać firmy z polecenia, co może uchronić nas przed powierzeniem tak odpowiedzialnych prac nierzetelnym wykonawcom.
W systemie wykonawstwa generalnego za cały zakres robót odpowiada jeden wykonawca, więc poświęcenie czasu na sprawdzenie jego kwalifikacji i kompetencji będzie czynnością jednorazową. Jest to niezaprzeczalna zaleta tego typu rozwiązania.
System kontraktowy – jakie obowiązki ma inwestor?
W systemie kontraktowym inwestor jest menedżerem budowy, którego zadaniem jest koordynowanie prac wszystkich ekip wykonawczych. W zakres ten wchodzi także pilnowanie terminowości i zwracanie uwagi na jakość wykonywanych robót. Inwestor ma za zadanie także załatwiać wszelkie niezbędne formalności, takie jak podpisywanie umów z wykonawcami czy dostarczenie materiałów budowalnych.
Jak można zauważyć budowa w systemie kontraktowym wymaga zaangażowania inwestora nie tylko pod względem finansowym, ale także czasowym i organizacyjnym. Inwestor jest także znacznie bardziej obciążony odpowiedzialnością za szybkość realizacji i powodzenie inwestycji. Z pewnością osoby decydujące się na budowę w systemie kontraktowym muszą wykazywać się sumiennością, dobrą organizacją, logicznym myśleniem oraz odpornością na stres.
Budowa domu w systemie kontraktowym to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą obniżyć koszty. Jednocześnie należy pamiętać, że wymaga ono płynności finansowej, aby regularnie opłacać poszczególnych wykonawców i zatrudniać kolejnych.
Budowa domu systemem kontraktowym – formalności
Przed rozpoczęciem poszczególnych etapów prac związanych z budową domu, obowiązkowo z każdą kolejną firmą musimy podpisać odrębną umowę.
W umowie powinien znajdować się:
- precyzyjny zakres zleconych robót
- termin wykonania
- wycena
Budowa domu to duże przedsięwzięcie, podczas którego niejednokrotnie mogą spotkać nasz różne, nie zawsze przyjemne, niespodzianki. Opóźnienie prac może wynikać np. z braku odpowiedniego materiałów, złych warunków atmosferycznych czy czynnika ludzkiego. Dlatego ustalając poszczególne terminy, warto uwzględnić pewien zapas czasowy.
Zlecenie robót różnym wykonawcom – o czym pamiętać?
Wiemy już o tym, że przed wyborem ekipy i podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić jej referencje, a także sugerować się poleceniami innych, którzy skorzystali z jej usług. Najważniejsze trzy punkty umowy także są już dla nas jasne, więc na co jeszcze zwrócić uwagę?
Przede wszystkim warto dopilnować, aby czas pracy poszczególnych ekip ze sobą nie kolidował. W innym wypadku, wykonawcy mogą sobie wzajemnie przeszkadzać w robotach budowlanych, co może skutkować opóźnieniami, a nawet dodatkowymi kosztami dla inwestora.
Pamiętajmy także, że w prowadzeniu inwestycji powinien wspierać nas kierownik budowy, którego zadaniem jest czuwanie nad należytym przebiegiem prac. Kierownik budowy to z reguły osoba doświadczona i kompetentna, dlatego jego pomoc w problematycznych dla inwestora kwestiach może być nieoceniona.
System kontraktowy – czy inwestor sam musi nad wszystkim czuwać?
Czuwanie nad każdym procesem, załatwianie niezbędnych formalności, szukanie odpowiednich ekip wykonawczych i materiałów może przerosnąć niejednego inwestora, szczególnie w przypadku pierwszej budowy domu. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego. Inspektor nadzoru pomoże w przygotowaniu harmonogramu przebiegu robót, co znacznie ułatwi planowanie prac i zatrudnianie poszczególnych ekip. Warto pamiętać, że odpowiedni harmonogram budowy pozwoli na zachowanie dynamiki robót, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych przestojów.