Ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe. Wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe cieszy się dużą popularnością i staje się standardem w wielu inwestycjach budowlanych. Ten rodzaj ogrzewania ma swoich zwolenników, jak i przecinków. Jedni za główną zaletę wskazują estetyczne pomieszczenie bez kaloryferów i chwalą wydajność tego rozwiązania, drudzy zwracają uwagę, iż w przypadku awarii trzeba skuć część podłogi. Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

 

Ogrzewanie podłogowe – czym jest?

Ogrzewanie podłogowe polega na rozmieszczeniu w wylewce podłogi rur, podłączonych do źródła ciepła. Ten rodzaj ogrzewania pozwala na zrezygnowanie z tradycyjnych grzejników, gdyż to podłoga staje się jednym dużym panelem oddającym ciepło. Rury, będące podstawowym elementem ogrzewania podłogowego, mogą być rozmieszczone pętlowo, pętlowo ze strefą brzegową, meandrowo bądź meandrowo ze strefą brzegową. Rozmieszczenie meandrowe stosowane jest w przypadku drewnianej konstrukcji podłogi. Ogrzewanie podłogowe, w porównaniu do tradycyjnych grzejników, umieszczanych na ścianach, gwarantuje równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Co więcej, może być stosowane w całym budynku bądź tylko w jednym pomieszczeniu. 

 

Ogrzewanie podłogowe – zalety 

  • Wysoki komfort cieplny

    – ogrzewanie podłogowe pozwala na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Ponadto, ciepło rozchodzi się od podłogi, w związku z czym w okolicach głowy ma ono mniejszą temperaturę, co jest bardziej komfortowe dla organizmu człowieka. 

  • Ekonomiczne rozwiązanie

    – za pomocą ogrzewania podłogowego pomieszczenie ogrzewa się szybciej i dłużej utrzymuje ciepło, dzięki czemu możemy obniżyć temperaturę ogrzewania nawet o 1-2°C, co w skali roku pozwala na zaoszczędzenie znacznej kwoty.

  • Dostosowanie do najnowszych rozwiązań grzewczych

    – ogrzewanie podłogowe może być podłączone do pompy ciepła.

  • Mniejsza ilość kurzu

    – ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla alergików. Tradycyjne grzejniki zbierają kurz, a ciepło wprawia go w ruch. Dodatkową zaletą jest to, iż powietrze nie jest tak suche, co pozwala ograniczyć namnażanie się roztoczy.

  • Większe możliwości aranżacji pomieszczenia i wysoka estetyka

    – w przypadku projektowania wnętrza musimy wziąć pod uwagę rozkład grzejników i to do nich dopasować ustawienie mebli itd. Przy ogrzewaniu podłogowym nie musimy martwić się o ten aspekt.

Ogrzewanie podłogowe – wady

  • Wyższy koszt inwestycji

    – szacunkowo instalacja ogrzewania podłogowego przewyższa koszt zamontowania tradycyjnych kaloryferów o 30%.

  • Instalacja musi być ułożona przed ułożeniem posadzki

  • W przypadku awarii ogrzewania podłogowego konieczne jest skucie podłogi

  • Bezwładność cieplna

    – stopniowe nagrzewanie się podłogi i powolne jej stygnięcie

 

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszty ogrzewania podłogowego jest wyższy, niż zainstalowanie tradycyjnych grzejników ściennych. Ogrzewanie podłogowe jest inwestycją, która wraz z eksploatacją pozwala zmniejszyć rachunki. Koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest zróżnicowany i zależy od wykonawcy, jednak najczęściej waha się od 100  do 200 zł za 1 mkw. 

 

Ogrzewanie podłogowe wodne

Instalacja tego typu ogrzewania podłogowego wymaga rozmieszczenia rur grzewczych ułożonych na izolacji termicznej i przeciwwilgociowej oraz rozdzielaczy. Jak sama nazwa wskazuje ciepło generowane jest przez wodę, która przekazuj je do wylewki – jastrychu. Jastrych jest podkładem pod podłogę. 

Szacuje się, iż ogrzewanie podłogowe wodne kosztuje od 100-200 zł/m2. Warto podkreślić, iż ogrzewanie podłogowe tego rodzaju najbardziej opłacalne jest w przypadku małych powierzchni, ze względu na wysokie ceny armatury hydraulicznej i automatyki. Samo wykonanie instalacji nie należy do najłatwiejszych i jest czasochłonne. W przypadku ogrzewania podłogowego wodnego kluczowe jest wybranie jest kompetentnego instalatora. 

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się z elementów grzejnych – kabli, folii lub mat – i termoregulatora. Koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego wahają się w granicach 150-200 zł/m2. Ogrzewanie podłogowe elektryczne świetnie sprawdzi się zarówno na większych, jak i mniejszych powierzchniach, np. tylko w łazience. Najdroższą częścią systemu są elementy grzejne. Sama instalacja jest mniej pracochłonna i czasochłonna, szczególnie, gdy wykorzystamy matę zatopioną w warstwie kleju. 

 

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe to ekonomiczne i wydajne rozwiązanie, które zapewnia ciepło w całym pomieszczeniu, tym samym zwiększając komfort mieszkańców. Pomimo szeregu zalet ogrzewanie podłogowe ma też swoje wady, jednak wciąż jest to rozwiązanie chętnie wybierane przez inwestorów. Wydajność, optymalne ogrzewanie pomieszczeń oraz możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania w skali roku przemawiają za wyborem ogrzewania podłogowego.