Rodzaje szkła do okien

Rodzaje szkła do okien - wszystko, co musisz wiedzieć

Rodzaje szkła do okien

Rodzaje szkła do okien – wszystko, co musisz wiedzieć

Na rynku istnieje wiele rodzajów szyb – m.in. niskoemisyjne, refleksyjne, absorpcyjne czy samoczyszczące. Jak zatem wybrać te najlepsze, a przy tym nie pogubić się w dużej ilości pojęć i parametrów dotyczących szyb?

Wybierając okna do domu, powinniśmy opierać się na merytorycznej wiedzy i znajomości szkła zastosowanego w pakietach szybowych.

 

Z czego składa się szyba?

Aby osiągnąć dobrą izolacyjność pakietów szybowych, producenci wykorzystują różne rodzaje szkła, natomiast tafle szyb pokrywane są powłokami funkcyjnymi. Każda z nich w inny sposób wpływa na przejrzystość przeszklenia. Im grubsze i bardziej zabarwione tafle, tym mniej promieniowania słonecznego dostanie się do wnętrza.

Współcześnie w oknach stosuje się szyby zespolone, składające się z dwóch lub więcej tafli szkła. Grubość szyb dopasowywana jest do potrzeb klienta. Odległość między taflami szkła wyznacza ramka dystansowa, wypełniona absorbentem pary wodnej. Jeśli ramka wykonana jest ze stali szlachetnej, to mamy do czynienia z termoramką. Warto wiedzieć, że zastosowanie termoramki poprawia właściwości izolacyjne okna. Ponadto, w szybach zespolonych, pomiędzy poszczególnymi taflami szkła, znajduje się hermetycznie zamknięta komora wypełniona gazem. Gazy szlachetne nie przewodzą ciepła, dlatego świetnie pełnią rolę amortyzatora ciepła.

 

Rodzaje szkła do okien – szkło absorpcyjne

Szkło absorpcyjne, wykorzystywane w produkcji szyb, zmniejsza nagrzewanie pomieszczeń poprzez absorpcję promieniowania cieplnego. W przypadku szyb zespolonych, tego rodzaju szkło montowane jest jako szyba zewnętrzna, dzięki czemu wtórne promieniowanie podczerwone oddawane jest na zewnątrz. Przed opracowaniem powłok refleksyjnych, szkło absorpcyjne było powszechnie stosowane jako szkło przeciwsłoneczne. Obecnie, stosuje się je coraz rzadziej, ze względu na to, iż powoduje ono lekkie zaciemnienie pomieszczeń. Szacuje się, że przepuszczalność światła może zmaleć do poziomu 30-70% zależnie od koloru i grubości szyby.

Szkło absorpcyjne występuje najczęściej w kolorze brązowym, niebieskim,  grafitowym i zielonym. Kolorowe szkło wpływa na wygląd elewacji oraz działa jak filtr, który może spowodować zmianę postrzegania barw w pomieszczeniu.

 

Szkło float, czyli inaczej białe szkło

Szkło float jest bezbarwne i przezroczyste. Nazywane jest także białym szkłem, ponieważ nie zmienia koloru oglądanych przez nie przedmiotów i powoduje minimalną absorpcję promieniowania. W przypadku tego rodzaju szkła, wskaźnik oddawania barw wynosi Ra 100. Szkło float uzyskuje neutralną kolorystykę dzięki wykorzystywaniu surowców zawierających znikome ilości tlenku żelaza lub za pomocą metody chemicznej służącej do odbarwiania wytopu.

 

Szkło termofloat

Działanie szkła termofloat polega na odbijaniu długofalowego promieniowania cieplnego, emitowanego m.in. przez grzejniki. Szyby stworzone ze szkła termofloat odbijają ciepło z powrotem do wnętrza domu, zapobiegając tym samym ucieczce ciepła na zewnątrz. Dzisiejsze, standardowe szyby zespolone są zbudowane z jednej tafli białego szkła float oraz jednej tafli szkła termofloat.

Ponadto, szkło termofloat ogranicza przenikanie do wnętrza domu hałasów z zewnątrz. Izolacyjność okna określana jest współczynnikiem Rw, wyrażonym w decybelach (dB). Im wyższy współczynnik Rw, tym lepiej jesteśmy chronieni przed hałasem. Producenci, w celu zwiększenia izolacji akustycznej okna, często stosują szyby zespolone z taflami szkła o różnej  grubości.

Zobacz także:  https://architektadamek.pl/projekt-indywidualny/