Jak dobrze rozplanować przeszklenia? Optymalna liczba i powierzchnia okien w domu.

Jak dobrze rozplanować przeszklenia? Optymalna liczba i powierzchnia okien w domu.

Jak dobrze rozplanować przeszklenia? Optymalna liczba i powierzchnia okien w domu.

Ilość okien i ich rozmieszczenie uwzględniane są w początkowych etapach projektu. Sami zresztą często wyobrażamy sobie nasz dom, już z przeszkleniami – jedni wyobrażają sobie słońce wpadające przez okno jadalni, a drudzy wizualizują promienie słoneczne budzące ich w sypialni. Już na etapie wyboru projektu gotowego lub opracowywania indywidualnego projektu przez architekta, powinniśmy wiedzieć jakie okna nas interesują. Ważne, abyśmy potrafili określić oczekiwaną wielkość i styl okien.

Wybór okien i ich rozmieszczenia nie należy do najłatwiejszych, a im dalej zagłębiamy się w ten temat, tym więcej rodzi się pytań. Jak dobrać wielkość i rozmieszczenie okien? Jaką rolę odgrywają strony świata? Co z parapetami i co jest dziś modne? Po lekturze niniejszego artykułu bez problemu znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

 

Wielkość i rozmieszczenie okien

W prawie budowlanym funkcjonują przepisy dotyczące wielkości i rozmieszczenia okien. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury każde pomieszczenie, które jest przeznaczone do codziennego użytku przez ludzi musi posiadać okno. Wyjątkiem od reguły są kuchnia i łazienka, ponieważ statystycznie to w tych pomieszczeniach spędzamy najmniej czasu. Brak okien w kuchni czy łazience często spotykany jest w blokach, natomiast trudno wyobrazić sobie dom bez okna w kuchni.

Podczas projektowania budynku należy pamiętać, że ściana, na której zostały umieszczone okna lub drzwi, musi znajdować się minimum 4 metry od granicy sąsiedniej działki (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku). W 2018 dopuszczono sytuowanie budynków w odległości 1,5 metra, jednak wyłącznie w przypadkach, gdy zwrócone są ścianami bez okien i drzwi.

Z kolei okna znajdujące się powyżej drugiego piętra muszą być otwierane do wewnątrz. Prawo reguluje także minimalne rozmiary okien – zgodnie z rozporządzeniem stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi, powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12. Warto zauważyć, że przepisy nie regulują konkretnej wielkości okna, ale nakładają przymus zachowania odpowiednich proporcji. Powierzchnia okna nie może wynosić mniej, niż ⅛ powierzchni podłogi.

Trudno wyobrazić sobie komfortowy dom z małymi oknami. Najczęściej wybierane proporcje to ⅕ lub ¼ w stosunku do powierzchni podłogi. Możemy zdecydować się na kilka okien różnej wielkości. Na przykład, w dużym salonie obok drzwi tarasowych możemy umieścić dodatkowe przeszklenie.

 

Okna – zbawienny wpływ światła naturalnego

Już od wielu lat wiadomo o pozytywnym wpływie światła naturalnego na nasze samopoczucie. Dostęp do dziennego światła podczas pracy czy odpoczynku sprzyja dłuższemu skupieniu i lepszej jakości snu nocą, podejmowaniu aktywności fizycznej i lepszej ogólnej jakości życia. Dobrze dobrane okna pozwolą stworzyć komfortowe warunki do życia, dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie ich rozmieszczenia. Projektując dom, powinniśmy wiedzieć, na którą stronę świata będą wychodzić okna w danym pomieszczeniu. Np. jeśli w salonie z wystawą południową umieścimy wielkie przeszklenia, powinniśmy także pamiętać o dodatkowych przesłonach, dzięki którym pomieszczenie nie będzie nadmiernie nagrzewać się latem. W sypialni, w której zazwyczaj spędzamy mało czasu, duża ilość światła nie jest, aż tak istotna, dlatego jej okna mogą wychodzić na północ. Co innego w przypadku gabinetu czy pokoju dziecka, które będzie tam odrabiać lekcje, uczyć się czy czytać. Warto zadbać, aby takie pomieszczenia miały duży dopływ światła dziennego.

Co z parapetem?

Typowa wysokość parapetów wynosi 80-90 cm, co pozwala na ustawienie pod oknem stołu czy sofy. Jednak, coraz popularniejsze stają się okna sięgające do podłogi – szczególnie w salonach lub otwartej strefie dziennej. Zainteresowaniem cieszą się także okna opuszczone na wysokości 40-45 centymetrów nad podłogą, które umożliwiają rozbudowanie parapetów w wygodne siedziska. Z kolei w kuchni coraz częściej okna osadza się w taki sposób, aby parapet stanowił część blatu. Tego typu aranżacja jest niezwykle wygodna i estetyczna.

 

Drzwi tarasowe – modne i funkcjonalne rozwiązanie

Obecne trendy w projektowaniu skupiają się na dużych przeszkleniach od południa i zachodu. Niezwykle modne stają panoramiczne, tarasowe drzwi przesuwne, płynnie łączące strefą domową z tarasem i ogrodem. Dzięki nowoczesnej stolarce nie musimy martwić o znaczną utratę ciepła przez duże przeszklenia. Na rynku możemy znaleźć świetnej jakości okna i drzwi tarasowe charakteryzujące się energooszczędnymi profilami i trzyszybowymi pakietami. Współcześnie możemy sobie pozwolić na dużą swobodę w projektowaniu i lokalizacji okien i warto z tego korzystać.