Jak wybrać architekta?

Jak wybrać architekta? Architekt Biłgoraj

Jak wybrać architekta?

Wybór architekta nie należy do najłatwiejszych. W końcu to architekt odegra największą rolę w urzeczywistnieniu naszych marzeń o idealnym domu. Ta decyzja może być szczególnie trudna dla osób nie mających rozeznania w branży i nie współpracujących wcześniej z żadnym architektem czy projektantem. Jak wybrać architekta? Czym kierować się przy wyborze i na co zwrócić uwagę?

 

Na rynku jest bardzo wielu architektów specjalizujących się w tworzeniu projektów domów, dlatego wybór odpowiedniego architekta, wbrew pozorom, nie jest oczywisty. Możemy wybierać między architektami pracującymi pojedynczo lub w większych zespołach, między projektantami specjalizującymi się w tworzeniu nowoczesnych budynków, jak i tymi, reprezentującymi tradycyjną szkołę projektowania, między architektami pracującymi na modelach lub wizualizacjach. Jak można zauważyć, rynek jest przepełniony, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem osoby, której powierzymy stworzenie projektu naszego wymarzonego domu.

 

Architekt, zaznajomiony z prawem budowlanym 

Znajomość prawa budowlanego to jeden z kluczowych czynników, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze architekta. Prawdziwi profesjonaliści powinni być na bieżąco ze wszelkimi zmianami w prawie budowlanym, aby móc zagwarantować swoim Klientom wykonalność stworzonego projektu. Architekt zajmuje się m.in.:

  • opracowaniem projektu budowlanego lub adaptacją projektu gotowego,
  • zaplanowaniem koncepcji architektonicznej uwzględniającej oczekiwania Klienta i uwarunkowania planistyczne i architektoniczne terenu,
  • sporządzeniem dokumentacji projektowej,
  • uzyskaniem niezbędnych zgód i opinii budowlanych,
  • nadzorem nad wykonaniem prac budowlanych

Wiedza dotycząca przepisów budowlanych jest niezbędna na każdym etapie wykonywania projektu, dlatego tak istotny jest wybór wykwalifikowanego architekta.

 

Doświadczenie w projektowaniu domów

 

Projekty domów BiłgorajJeśli szukamy architekta, który zaprojektuje dla Nas nasz wymarzony dom, warto wybrać profesjonalistę, którego portfolio zawiera liczne projekty budynków tego typu. Warto zaufać projektantom cieszącym się zaufaniem ze strony dotychczasowych Klientów i zdecydować się na indywidualny projekt domu. Oczywiście, istnieje możliwość wyboru gotowego projektu, jednak ich różnorodność powoduje, że trudno jest zdecydować, który projekt będzie dla Nas najlepszy. Ponadto, kierując się jedynie naszymi upodobaniami, możemy pominąć wiele istotnych czynników, które mogą utrudnić późniejszą budowę i tym samym zwiększyć koszty. Decydując się na doświadczonego architekta możemy być pewni, że otrzymamy szereg praktycznych porad, które pomogą Nam zrealizować marzenie o idealnym domu.

 

Stosunek ceny do jakości

 

Obserwując rynek można zauważyć, że niestety, bardzo częstym kryterium wyboru projektanta, jest cena. Inwestycja, jaką jest stworzenie własnego domu od podstaw, potrafi nadszarpnąć niejeden budżet. Oczywiście, dobrą praktyką jest porównywanie ofert, jednakże przy wyborze architekta, należy pamiętać, że w tym wypadku cena odzwierciedla jakość pracy. Niska cena często wiąże się z obniżeniem kosztów pracy i zaangażowania. Znaczące odstępstwa podyktowane wyborem tańszego projektu mogą generować duże koszty w przyszłości. Tworząc swój wymarzony dom warto zainwestować w dobry projekt, aby w późniejszym czasie uniknąć problemów z jego wykonalnością czy z nadzorem budowy. Doświadczony i profesjonalny architekt ceni swoje umiejętności, które są na wagę złota, jeśli chodzi o stworzenie domu dla naszej rodziny. Koszt projektu i budowy to jednorazowy wydatek, natomiast koszty utrzymania domu to wydatek na całe życie, dlatego warto zadbać o dobry projekt, który zapobiegnie różnym problemom w późniejszym czasie. Warto wybrać architekta, który zagwarantuje nam niezmienność ceny ustalonej na wstępie, bez względu na późniejsze poprawki. Podpisując umowę z architektem powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby zawierała ona zapis dotyczący wprowadzenia określonego zakresu poprawek.

 

Opinie o architekcie

 

Szukając odpowiedniego biura architektonicznego powinniśmy zwrócić uwagę na opinię jego dotychczasowych Klientów. Nieposzlakowana opinia jest dla nas cennym drogowskazem wskazującym jakiego architekta powinniśmy wybrać. Warto dowiedzieć się jak wygląda współpraca z architektem i terminowość wykonywania projektów. Biura architektonicznie często posiadają własne portfolia, dlatego z łatwością możemy odnaleźć konkretny budynek i zobaczyć na żywo jak się prezentuje, co może być pomocne przy podjęciu decyzji. Ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest także to, czy biuro architektoniczne posiada niezbędne wymogi prawne, a jego działania są przejrzyste już na etapie przygotowywania umowy z Klientem.

 

Projekty klasyczne, nowoczesne i indywidualne

 

Na rynku funkcjonuje wiele biur specjalizujących się w tworzeniu nowoczesnych lub klasycznych projektów. Jeżeli chcemy, aby nasz dom wyróżniał się nowoczesnym designem, warto wybrać architekta, który śledzi zmieniające się trendy architektoniczne i ma nieszablonowe podejście. Warto jednak pamiętać, że nie powinniśmy wybierać oryginalności nad funkcjonalnością i stabilnością. Decydując się na konkretne biuro architektoniczne powinniśmy być pewni, że architekt rozumie nasze oczekiwania oraz zaangażuje się w realizację projektu. Biuro architektoniczne oferujące zarówno projekty indywidualne, jak i typowe projekty domów jest dużą zaletą. Dzięki temu architekt może zasugerować optymalne rozwiązania dostosowane do naszych wymagań i potrzeb. Często wydaje się Nam, że gotowy projekt w pełni odpowiada naszym wymaganiom, jednak nie posiadając wiedzy w temacie projektowania i budowy domu możemy być w błędzie. Profesjonalny architekt może udzielić Nam wielu cennych porad – na przykład wskaże Nam na konkretne przeciwwskazania dla wyboru określonego projektu, zasugeruje konkretne zmiany lub zupełnie inny projekt, który lepiej spełni nasze wymagania.

 

Znajomość lokalnego rynku i terminowość wykonywania projektów

 

Każdy obszar posiada swoją specyfikę i uwarunkowania w zakresie budowy domu. Poszczególne regiony wyróżniają się określonym typem zabudowań w zależności od ukształtowania terenu, warunków klimatycznych oraz tradycji. Inaczej buduje się domy w obszarze górskim, inaczej w nizinnym. Decydując się na budowę domu, np. w województwie lubelskim, warto zdecydować się na biuro architektoniczne Biłgoraj, które doświadczone jest w tworzeniu projektów domów na terenach nizinnych. Kolejnym istotnym aspektem jest terminowość wykonywania projektów. Już na wstępie powinniśmy zapytać, jaki jest realny termin wykonania projektu. Musimy także wziąć pod uwagę, że pierwsza wersja projektu rzadko jest ostateczna, ponieważ często wymaga naniesienia różnych poprawek. dzięki którym projekt bardziej wpasuje się w oczekiwania klienta.

 

Pierwsze wrażenie

 

Pierwsze wrażenie odgrywa istotną rolę, także przy wyborze architekta. Jeśli po pierwszym spotkaniu mamy pewne wątpliwości, co do rzetelności czy profesjonalizmu architekta, warto poszukać kogoś, kto bardziej będzie Nam odpowiadał. We współpracy z architektem najważniejsza jest dobra komunikacja oraz to, czy ten potrafi przekazać nam techniczne informacje w zrozumiały dla Nas sposób. Architekt powinien zrozumieć nasze oczekiwania względem projektu, wysłuchać naszych potrzeb i wyobrażeń w stosunku do budynku, a następnie zasugerować określone rozwiązania. Architekt, który narzuca swoje rozwiązania nie biorąc pod uwagę opinii Klienta, będzie dużym utrudnieniem na drodze do zaprojektowania wymarzonego domu. Aby wybrać idealnego architekta, warto umówić się na wstępne konsultacje w kilku biurach w swojej miejscowości lub okolicach (np. biuro architektoniczne Biłgoraj).