Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Projektowanie domu. Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Wybór architekta, który zaprojektuje nasz dom nie należy do najłatwiejszych – w końcu to w jego ręce powierzymy projekt naszego własnego miejsca na ziemi. Gdy mamy już za sobą wybór odpowiedniej działki, czas przygotować się do pierwszego spotkania z architektem. Zanim jednak do tego spotkania dojdzie, powinniśmy na spokojnie przemyśleć pytania i istotne dla nas kwestie. Przygotowanie i sprecyzowanie swoich planów względem domu znacznie ułatwi współpracę obu stronom.

Ale jak przygotować się do rozmowy z architektem i o co właściwie powinniśmy zapytać, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z projektowaniem domu? W niniejszym artykule dowiesz się o co warto zapytać oraz, co przygotować na pierwsze spotkanie z architektem.

 

Oczekiwania vs rzeczywistość

Jeśli nabyłeś już działkę i wszelkie niezbędne zezwolenia, jesteś właściwie na ostatnim etapie przed rozpoczęciem budowy i z pewnością masz już pewne wyobrażenia względem swojego domu. Oczami wyobraźni dokładnie widzisz jak będzie wyglądał Twój wymarzony salon, sypialnia czy taras. Odwiedzając inne domy od razu dostrzegasz to, co Ci się podoba lub to, czego chciałbyś uniknąć we własnym domu. Niezależnie od tego czy wybraliśmy projekt indywidualny lub typowy, przed rozmową z architektem warto jeszcze raz dokładnie zastanowić się na czym zależy Nam najbardziej, jeśli chodzi o projekt naszego domu.

Aby uniknąć rozczarowań musisz mieć świadomość, że nie wszystkie nasze marzenia względem budowli mogą być zrealizowane. Na to jak będzie wyglądał projekt ma wpływ chociażby ukształtowanie działki, którą posiadasz.

 

Niezbędne dokumenty

Przed pierwszą rozmową warto skompletować niezbędne dokumenty, które dokładnie określą warunki projektowanej zabudowy. Dzięki tej dokumentacji już na pierwszej rozmowie architekt Biłgoraj będzie mógł określić czy nasze plany względem budynku są możliwe do zrealizowania. Jakie dokumenty warto przygotować?

 

  • Mapka geodezyjna

    z wymiarami działki, najlepiej w skali 1:500. Mapkę tego typu możemy zamówić u geodety lub kupić w oddziale geodezyjnym. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk takiej mapki, podczas budowy przydaje się dość często. Dzięki mapce architekt już na pierwszym spotkaniu ma ogląd na to jak wygląda działka, może zorientować budynek względem stron świata czy wjazdu na działkę, a także stwierdzić czy nasze wyobrażenia względem budynku mogą zostać zrealizowane.

  • Wypis z rejestru gruntów

    W tym dokumencie zawarte są niezbędne informacje na temat działki, takie jak jej powierzchnia, klasa i numer ewidencyjny.

  • Wypis i wyrys z planu miejscowego i decyzja o warunkach zabudowy

    Dokument ten jest potrzebny, jeśli wybrana przez nas działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

 

Dostęp do mediów

Przed pierwszym spotkaniem z architektem warto także zorientować się jak wygląda dostęp do mediów (prąd, gaz, woda) dla naszej działki. Informacje te są istotne dla zagospodarowania działki, dlatego warto posiadać choć ogólną orientację czy możliwe jest podłączenie poszczególnych przyłączy. Bez wyżej wspomnianej dokumentacji również można rozpocząć współpracę z architektem, który z pewnością wskaże o co należy wystąpić, aby uzyskać te niezbędne dokumenty.

 

Sprecyzuj swoje wyobrażenia

Aby nasza współpraca z architektem była klarowna i owocna musimy jasno sprecyzować swoje oczekiwania względem domu. Na czym warto się skupić? Przede wszystkim powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Jaki dom chcę mieć? Parterowy, piętrowy czy z zagospodarowanym poddaszem?
  • Czy dom ma mieć piwnicę?
  • Czy dom ma być połączony z garażem?
  • W jaki sposób dom ma być ogrzewany?
  • Czy chcemy mieć balkon, taras, werandę?
  • Projekt typowy czy indywidualny?
  • Jaki charakter ma mieć zabudowa? Klasyczny czy nowoczesny?
  • Dom murowany, drewniany czy budowany inną metodą?

 

Oprócz tego powinniśmy zastanowić się ile pomieszczeń potrzebujemy w domu i jakie będzie ich przeznaczenie. Np. osoby pracujące zdalnie z pewnością ucieszą się z gabinetu, a artysta z własnej pracowni. Marzenia o kominku w salonie, antresoli czy kuchni z przeszklonymi drzwiami na taras także powinny być wspomniane już na pierwszym spotkaniu. Dobrym pomysłem jest zaprezentowanie budynków i pomieszczeń, które były dla nas inspiracją, dzięki czemu architekt lepiej zrozumie nasze wyobrażenia o budynku.

Po dokładnym wysłuchaniu naszych oczekiwań i wyobrażeń architekt uzmysłowi Nam, które z pomysłów są możliwe do zrealizowania, a z którymi musimy się rozstać z powodów technicznych lub ze względu na prawo budowlane. Doświadczenie, wiedza oraz kreatywność architekta sprawiają, że ten z pewnością zaproponuje rozwiązania, które nas zadowolą.

 

Jak wygląda idealnie spotkanie z architektem?

  • Szczera rozmowa
    To na podstawie rozmowy architekt stworzy wstępny projekt naszego wymarzonego domu, dlatego warto dokładnie opowiedzieć o naszych oczekiwaniach względem budynku. Architekt powinien dokładnie Naw wysłuchać i zanotować sobie nasze wytyczne. Na pierwszym spotkaniu powinniśmy określić też nasz budżet.
  • Zaufanie
    Pamiętaj, że architekt jest doświadczony w projektowaniu, posiada fachową wiedzę i duże pokłady kreatywności, dlatego ze spokojem powierz mu projekt swojego domu. Wszelkie zalecenie architekta, dotyczące niemożliwości spełnienia naszych wszystkich zachcianek względem projektu wynikają ze znajomości techniki, prawa budowlanego i technologii.
  • Pytania
    Podczas spotkania architekt jest tylko dla Ciebie, dlatego pytaj o wszystko co chodzi Ci po głowie. Pamiętaj, nie ma głupich pytań. Z reguły na budowę domu decydujemy się raz w życiu, dlatego masz prawo do niewiedzy. Architekt nie tylko stworzy projekt Twojego wymarzonego domu, ale także pomoże Ci przejść przez wszelkie niezbędne formalności i procedury dzieląc się z Tobą swoją bezcenną wiedzą.
  • Powiedz coś o sobie
    Podczas pierwszego spotkania warto, abyśmy opowiedzieli trochę o sobie: jak duża jest rodzina, która będzie mieszkać w domu? Jaką pracę wykonujemy? Jakie mamy hobby? Takie pytania pomogą dostosować projekt w stu procentach do Twoich oczekiwań. Ponadto pokazanie architektowi naszych ulubionych projektów i różnych inspiracji sprawi, że ten lepiej zrozumie nasz styl, co ułatwi stworzenie mu projektu, który przypadnie Nam do gustu.
  • Zasady współpracy
    To kolejna kwestia, którą warto przedyskutować na pierwszym spotkaniu. Dzięki temu unikniemy dublowania procedur czy różnych opóźnień związanych z realizacją projektu.

 

Jak przygotować się rozmowy z architektem?

Podsumowując:

  1. Przygotuj niezbędną dokumentację.
  2. Dowiedz się jak wygląda dostępność mediów do działki.
  3. Sprecyzuj swoje wyobrażenia i oczekiwania względem domu.
  4. Weź ze sobą zdjęcia przedstawiające inspiracje.
  5. Zrób listę kwestii, o które chciałbyś zapytać architekta.
  6. Ustal zasady współpracy.

Zobacz też: Architekt i biuro projektowe Zamość