Projekt indywidualny czy gotowy? Jaki projekt domu wybrać?

projektowanie domów

Projekt indywidualny czy gotowy? Jaki projekt domu wybrać?

Każdy kto pragnie urzeczywistnić marzenie o własnym domu stoi przed wyborem projektu. Czy warto zdecydować się na jeden z projektów gotowych, czy może zamówić projekt indywidualny, który pozwoli na stworzenie domu idealnie dostosowanego do naszych potrzeb? Obydwa projekty posiadają wady i zalety, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji może być trudne. W tym artykule postaram się przedstawić Ci w sposób obiektywny mocne i słaby strony projektów gotowych i indywidualnych.

Projekt gotowy – co musisz wiedzieć?

Decydując się na projekt gotowy mamy prawie nieograniczony wybór, ponieważ możemy przebierać w setkach tego typu projektów. Warto jednak zauważyć, że nie każdy projekt gotowy sprawdzi się w dowolnym regionie kraju. Budynki swoją architekturą powinny nawiązywać do warunków terenu i krajobrazu. Z pewnością zgodzisz się, że typowa góralska chata znajdująca się na Pomorzu będzie wyglądać co najmniej dziwnie. Kwestia uwarunkowań krajobrazowych i estetyki jest istotnym czynnikiem jeśli chodzi o wybór projektu gotowego.

Zanim zdecydujemy się na wybór projektu gotowego musimy być pewni, że budynek wykonany zgodnie z projektem spełnia wszystkie wymagania i dostaniemy pozwolenie na budowę. Ponadto dom powinien odpowiednio wpasować się do naszej działki oraz spełniać wymogi planu miejscowego. Projekt gotowy z pewnością jest tańszy, niż zlecenie wykonania projektu indywidualnego, jednak należy pamiętać, że sam zakup projektu gotowego to nie wszystko. Kolejnym krokiem jest nawiązanie współpracy z architektem, który zajmie się adaptacją projektu do warunków lokalnych. Adaptacja projektu polega m.in. na zagospodarowaniu terenu czy opracowaniu ewentualnych korekt.

Zalety projektu gotowego

  • duży wybór projektów gotowych, które można kupić od ręki
  • znacznie tańsza opcja, niż zlecenie przygotowania projektu indywidualnego
  • możliwość obejrzenia gotowych wizualizacji projektów
  • możliwość obejrzenia gotowych domów, wykonanych na podstawie projektu
  • projekty te są stale modyfikowane, dzięki czemu są zgodne z aktualnymi wymogami, co gwarantuje zerowe ryzyko niemożliwości wykonania projektu

Wady projektu gotowego

  • powtarzalność projektów

    Każdy z Nas pragnie, aby jego dom był wyjątkowym miejscem. Decydując się na projekt indywidualny musimy być przygotowani na to, że w okolicy możemy znaleźć dom, który będzie wyglądał identycznie

  • brak oryginalnych rozwiązań

    Projekty gotowe są przygotowywane z myślą o tym, aby podobać się jak najszerszemu gronu klientów.

  • projekty gotowe nie są dopasowane do wszystkich działek

    Projektów gotowych nie da się zrealizować na wszystkich typach terenu. Znalezienie projektu gotowego przystosowanego do wąskich działek lub tych ze spadem jest niemalże niemożliwe.

  • projekt gotowy prawie zawsze wymaga pójścia na pewne ustępstwa

    Każdy z Nas pragnie, aby dom w stu procentach odpowiadał naszym wymaganiom. Decydując się na projekt gotowy musimy przygotować się na pójście na kompromisy. Często to gospodarze muszą dopasować swoje oczekiwania względem projektu, a nie zmodyfikować projekt do swoich potrzeb.

  • brak fachowego doradztwa

    Decydując się na projekt indywidualny możemy być pewni, że architekt na każdym etapie budowy będzie służył nam fachową radą. Wyboru projektu gotowego często dokonujemy samodzielnie, co w późniejszym etapie budowy może okazać się zgubne.

Projekt gotowy – dla kogo?

Kiedy warto zdecydować się na projekt gotowy? Przede wszystkim jeśli nasz działka ma typowy, prostokąty kształt, bez spadów i wzniesień. Projekt ten będzie dobrym wyborem także dla osób, których wartość drugorzędną ma indywidualność projektu. Jeżeli zależy Nam na czasie, chcemy zaoszczędzić na projekcie oraz znajdziemy projekt, który świetnie wpasuje się w krajobraz pod względem funkcjonalnym i estetycznym nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wybrali projekt gotowy.projekty domów

Projekt indywidualny

Projekt indywidualny polega na stworzeniu niepowtarzalnego projektu architektonicznego budynku. W przypadku tego projektu kluczową rolę odgrywa wybór architekta. Warto zdecydować się na współpracę z renomowanym architektem (np. architekt Biłgoraj), którego darzymy szacunkiem i zaufaniem. We współpracy architekt-inwestor istotna jest także dobra komunikacja, ponieważ to na jej podstawie architekt stworzy indywidualny projekt budynku. Zła komunikacja między architektem i inwestorem może doprowadzić do stworzenia projektu, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań.

Praca nad projektem indywidualnym rozpoczyna się od ustalenia wymogów estetycznych, przestrzennych i stworzenia technicznego planu domu. W początkowym etapie należy jasno sprecyzować oczekiwania względem budowy poczynając od wielkości budynku, ilości pomieszczeń, przez kwestie instalacyjne, po uzgodnienie istotnych szczegółów (np. ktoś marzy o ścianie, na której może wyeksponować obrazy). Po ustaleniu wszystkich niezbędnych szczegółów następuje wizyta na działce, podczas której architekt zapoznaje się terem i krajobrazem. Kolejnym etapem jest praca twórcza architekta, czyli tworzenie indywidualnego projektu na podstawie wymogów inwestora, przy jednoczesnym uwzględnieniu uwarunkowań krajobrazowych, oświetlenia naturalnego, wad terenu i innych wytycznych.

Zalety projektu indywidualnego

  • możliwość stworzenia projektu, który w pełni będzie odpowiadał preferencjom mieszkańców
  • projekt dostosowany jest do terenu, krajobrazu, oświetlenia naturalnego i walorów widokowych działki
  • możliwość współpracy z architektem na każdym etapie budowy oraz korzystania z jego wiedzy i doświadczenia
  • architekt może zaproponować różne rozwiązania, o których mogliśmy nie pomyśleć, a lepiej spełnią nasze oczekiwania
  • projekt indywidualny tak naprawdę nie ma ograniczeń, możemy urzeczywistnić nawet nasze najbardziej abstrakcyjne marzenia względem domu
  • biuro architektoniczne Biłgoraj, pracuje na programach 3D, dzięki czemu możemy obejrzeć wizualizację naszego domu na ekranie komputera

Wady projektu indywidualnego

  • dłuższy czas oczekiwania, niż w przypadku projektu gotowego. Stworzenie projektu indywidualnego zajmuje zazwyczaj 2-3 miesiące.
  • wyższa cena – ceny projektów indywidualnych zdecydowanie przewyższają ceny projektów gotowych, jednak późniejsze życie w domu idealnie spełniającym nasze preferencje jest warte każdej ceny.
  • brak możliwości obejrzenia domu przed ukończeniem projektu

Projekt indywidualny – dla kogo?

Na projekt indywidualny powinien zdecydować się każdy, kto pragnie, aby dom idealnie spełniał określone wymagania. Projekt indywidualny to także dobry wybór dla osób posiadających nietypowe działki, do których nie można dopasować projektu gotowego. Jeżeli nie zależy Nam na czasie, a nasz budżet nie zostanie nadszarpnięty przez wybór projektu indywidualnego oraz przejrzeliśmy setki projektów domów i żaden z nich nie spełniał naszych oczekiwań projekt indywidualny będzie najlepszym rozwiązaniem.