Jak rodzaj dachu wpływa na cenę domu?

Jak rodzaj dachu wpływa na cenę domu?

Jak rodzaj dachu wpływa na cenę domu?

Dach to niezbędny i najważniejszy element konstrukcyjny każdego domu. Kształt dachu powinien komponować się z bryłą budynku i być estetycznym zwieńczeniem całego projektu. Już podczas pierwszych etapów projektowania należy zastanowić się nad kształtem oraz rodzajem dachu. Wybór dachu nie powinien być przypadkowy, ponieważ wpływa on na całościowy koszt budowy.

W domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się dachy dwuspadowe, czterospadowe lub wielospadowe. Każde z tych rozwiązań wiąże się z różnymi cenami związanymi z odmiennymi właściwościami więźby dachowej i kosztami wykonania. Przed wyborem odpowiedniego dachu w projekcie domu warto zastanowić się nad plusami i minusami każdego z rozwiązań. Na początku jednak warto wiedzieć, co dokładnie wpływa na koszt dachu.

 

Co wpływa na koszt dachu?

 

  • Konstrukcja więźby dachowej – w przypadku dachu wielospadowego z lukarnami dachowymi oraz wielospadami zużycie materiału jest znacznie większe, niż w przypadku prostego dachu dwuspadowego.
  • Rodzaj pokrycia – w przypadku dachówek najdroższe są elementy łączące i przejściowe takie jak zaślepki, gąsiory czy dodatkowe stopnie kominiarskie. Wybierając blachodachówkę nie będziemy potrzebować aż tylu akcesoriów i specjalistycznych elementów jak w przypadku dachówek.
  • Uszczelnienie połączeń – im więcej załamań, tym więcej koszy, narożników i kalenic, które należy uszczelnić.
  • Ocieplenie i paroizolacja dachu – uskoki i załamania zwiększają zużycie materiałów izolacyjnych i elementów mocujących.
  • Obróbka blacharska
  • Rynny i rury spustowe – każde załamania wymaga dodatkowych elementów i dodatkowych rur spustowych, które zapewnią ujście wód opadowych.
  • Odprowadzanie wody z rur spustowych – oprócz samego dachu istotne jest także przygotowanie terenu, polegające na zamontowaniu odpowiedniego systemu kanalizacji deszczowej.

Dach dwuspadowy – zalety i wady

Dach dwuspadowy to najczęściej spotykany rodzaj dachu, który świetnie sprawdza się zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i nowoczesnych domów. Dzięki prostemu kształtowi prace związane z wykonaniem więźby oraz pokrycia dachowego przebiegają szybko i znacznie taniej, niż w przypadku bardziej skomplikowanych dachów.
 Kąt nachylenia dachu dwuspadowego czyni go odpornym na warunki atmosferyczne, a brak załamań i zagłębień w pokryciu dachowym ułatwia odprowadzanie opadów atmosferycznych. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu woda i śnieg nie zalegają na pokryciu i nie powodują nadmiernego obciążenia dla więźby dachowej.
Dach dwuspadowy wiąże się z ekonomicznym wykorzystaniem materiałów wykończeniowych, a co za tym idzie na zmniejszeniu wagi pokrycia dachowego. Wszystko to wpływa na na niezbyt masywny kształt więźby dachowej, co z kolei przekłada się na atrakcyjniejszą cenę.
Niezaprzeczalną zaletą dachu dwuspadowego jest także możliwość wykorzystania poddasza. Skośne sufity znajdują się jedynie po dwóch stronach, a cała konstrukcja spoczywa na przeciwległych ścianach, dzięki czemu z dwóch stron budynku można wstawić okna ścienne, które efektywnie doświetlą pomieszczenia.
W przypadku budynków, których szerokość przekracza 11 metrów, koniecznie jest wzmocnienie dachu dwuspadowego dodatkowymi słupami podporowymi. Słupy podporowe nie wpłyną znacząco na zwiększenie kosztów inwestycyjnych, jednak mogą utrudnić swobodne aranżowanie poddasza użytkowego.

Dach czterospadowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Dach czterospadowy lub kopertowy składa się z czterech skośnych połaci, które z reguły posiadają ten sam kąt nachylenia.
Największą zaletą dachów czterospadowych jest wysoka odporność na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak silne podmuchy wiatru. Dach czterospadowy zawdzięcza swoją wytrzymałość wysokiej sztywności więźby. Ponadto, na czterech skośnych połaciach nie zalegają opady atmosferyczne, a ściany budynku są przed nimi chronione.
Z powodu kształty koperty dachu czterospadowego znacznie zmniejsza się powierzchnia użytkowa poddasza. W przypadku zagospodarowania poddasza należy dodatkowo oświetlić je za pomocą okien dachowych umieszczonych na czterech połaciach dachu. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także zastosowanie lukarn, które w efektywny sposób doświetlą poddasze i zwiększą jego powierzchnię użytkową. Rozwiązanie to jednak wiąże się z większymi kosztami. Średnica cena pojedynczej lukarny wynosi ok 1500 zł. Dachy kopertowe stosowane są najczęściej w przypadku domów, których właściciele nie planują zagospodarowywać strychu.

Dachy wielospadowe – czy warto?

Dachy wielospadowe bez wątpienia są efektywne. Stosowane są najczęściej w domach o większej powierzchni. Dachy te składają się z połaci w kształcie trójkątów, trapezów lub równoległoboków. Połacie dachu opierają się na ścianach kolankowych, dzięki czemu swobodnie można zagospodarować przestrzeń poddasza użytkowego. Połacie osadzone na ścianach kolankowych nie wymagają tworzenia dodatkowych lukarn. Ściany kolankowe zostają dodatkowo wyposażone w okna ścienne, które w świetny sposób doświetlają pomieszczenia.
Dachy wielospadowe nie należą do najprostszych, co przekłada się na zwiększenie kosztów inwestycyjnych. Im więcej połaci, tym większe zużycie materiału pokryciowego. Konieczność zakupu dodatkowych elementów wykończeniowych także w istotny sposób wpływa na koszty. Znaczącym wydatkiem będzie chociażby zakup odpowiedniej ilości pasów nadrynnowych, rynien, rur spustowych czy kalenic. Duża liczba załamań w bryle wpływa także na zwiększenie ciężaru pokrycia dachowego, co z kolei wiąże się z koniecznością wykonania mocniejszej i stabilniejszej więźby dachowej.

Który rodzaj dachu jest najtańszy?

W wypadku dachów, podobnie jak wielu innych rzeczy, sprawdza się zasada mówiąca, że im prościej tym taniej. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest prosty dach dwuspadowy pozbawiony okien dachowych i lukarn. Kolejne miejsce zajmuje dach czterospadowy. Najdroższym dachem jest dach wielospadowy. Cena takiego dachu uzależniona jest od rozmiarów, kształtu więźby, liczby lukarn i połaci. Im bardziej skomplikowana bryła, tym większy będzie koszt wykonania dachu oraz zużycia materiałów.

Jaki dach wybrać?

Kształt dachu powinien być przede wszystkim dopasowany do bryły budynku. W przypadku domów jednorodzinnych o mniejszym metrażu najlepiej sprawdzi się dach dwuspadowy. Dach wielospadowy najlepiej sprawdza się w przestrzennych budynkach. Ten rodzaj dachu z pewnością podniesie koszty inwestycji, jednak w wielu przypadkach  nadaje nieruchomości wysokiej estetyki i nietuzinkowego charakteru. W przypadku dużych budynków z dachem wielospadowym kolejnym atutem jest poddasze, które można swobodnie zagospodarować. Większość inwestorów decyduje się na tradycyjne dachy dwuspadowe. Dachy dwuspadowe są połączeniem funkcjonalności, eleganckiego wyglądu i korzystnej ceny wykonania.
 Przed ostatecznym wyborem dachu warto wykonać wstępny kosztorys, który zobrazuje realną skalę wydatków. Niezwykle ważne jest także to, aby zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan zagospodarowania przestrzennego zawiera warunki dotyczące kształtu bryły budynku, jego orientacji przestrzennej i specyfiki bryły dachowej. Zdarza się, że uniemożliwia on budowę dachów wielospadowych.