Optymalna powierzchnia domu. Jakie projekty są najchętniej wybierane?

Optymalna powierzchnia domu. Jakie projekty są najchętniej wybierane?

Optymalna powierzchnia domu. Jakie projekty są najchętniej wybierane?

Największą popularnością cieszą się domy o powierzchni do 140 m². Inwestorzy najchętniej wybierają tego typu projekty z powodu szeregu zalet domów o niewielkiej powierzchni. Bez wątpienia, jednym z najważniejszych atutów są niższe koszty, niż w przypadku projektów rezydencji. Projekt niewielkiego domu powinien być dobrze przemyślany – ważne jest to, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i dostosować ją do potrzeb przyszłych mieszkańców. Na co zwrócić uwagę decydując się na projektu domu o powierzchni do 140 m²?

 

Niewielki dom – co musisz wiedzieć?

 

Decydując się na projekt domu o powierzchni do 140 m² warto zdecydować się na współpracę z architektem mającym doświadczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych. Architekt dostosuje projekt gotowy do potrzeb mieszkańców, a w przypadku projektu indywidualnego stworzy przestrzeń, która w pełni będzie odpowiadać naszym wymaganiom i wyobrażeniom.

W projekcie niewielkich domów niezwykle istotne jest mądre gospodarowanie przestrzenią. Funkcjonalny i wygodny układ to kluczowa kwestia, która warunkuje nasz komfort. Przed zdecydowaniem się na konkretny projekt warto skrupulatnie zastanowić się nad tym, ile pomieszczeń potrzebujemy i jakie będzie ich przeznaczenie. W projekcie warto uwzględnić jedno dodatkowe pomieszczenie z niezależnym wejściem, które można wykorzystać niezależnie od potrzeb np. jako pokój gościnny czy gabinet.

 

Podział na dwie strefy – funkcjonalność i wygoda

 

Inwestorzy najchętniej wybierają projekty domów, które posiadają podział na dwie strefy – dzienną i prywatną. Podział tego typu świetnie sprawdzi się w przypadku domów piętrowych. Wtedy, strefa dzienna znajduje się na parterze, a w jej skład wchodzi kuchnia połączona z jadalnią, salon i łazienka. W przypadku domów o niewielkim metrażu warto zdecydować się na połączenie kuchni  z salonem, dzięki czemu optycznie powiększymy przestrzeń. Okna wpuszczające dużo światła czy przeszklone wyjście na taras to kolejny zabieg, który spowoduje, że dom będzie wydawał się większy. W projekcie części dziennej należy uwzględnić także pomieszczenia i przestrzenie, które poprawią wygodę przyszłych mieszkańców. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, spiżarnia może zostać zastąpiona zabudowaną wnęką w kuchni, a rzeczy mające swoje miejsce w pomieszczeniu gospodarczym mogą być przechowywane w szafie wnękowej w przedsionku.

Strefa nocna umiejscowiona na piętrze domu powinna składać się z pomieszczeń przeznaczonych do prywatnego użytku domowników. Ilość i wielkość pomieszczeń zależy od ilości i potrzeb przyszłych mieszkańców. W jej skład wchodzi najczęściej sypialnia, pokoje dziecięce i duża łazienka. Umiejętne rozplanowanie układu pomieszczeń pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, dlatego wybór architekta nie powinien być przypadkowy.

W przypadku domów o niewielkiej przestrzeni, warto zagospodarować także przestrzeń na strychu, która może być wykorzystana np. jako pokój zabaw dla dzieci lub pracowania.

 

Wykończenie niewielkiego domu – zalety

 

Domy o niewielkim metrażu są znacznie prostsze w aranżacji, niż duże rezydencje. Niewielka przestrzeń sprawia, że musimy dokładnie zastanowić się jak funkcjonalnie ją zagospodarować, dzięki czemu każdy metr jest dokładnie zaplanowany i przemyślany. Wizualizacja projektu małego domu jest zdecydowanie tańsza. Ponadto, możemy dokładnie oszacować koszty związane z aranżacją takie jak wykończenie ścian, podłóg czy oświetlenia.

 

Projekty małych domów są coraz chętniej wybierane. Przeświadczenie, że to wielkość domu decyduje o statusie majątkowym, już dawno odeszło do lamusa. Mały dom może zachwycać designem oraz wysoką jakością materiałów. Niewielki metraż sprawia, że dbanie o najmniejsze szczegóły jest dużo łatwiejsze. Kolejną zaletą jest także fakt, że domy o powierzchni do 140 m² są bardziej ekonomiczne, szczególnie w naszym klimacie. Ogrzanie takiego domu zajmuje nie tylko mniej czasu, ale także jest mniej kosztowne. Podobnie jest z kosztami eksploatacji energii elektrycznej. Czas trwania budowy jest znacznie krótszy, dzięki czemu szybciej możemy zamieszkać w naszym wymarzonym domu.

 

Dom o niewielkiej powierzchni – dla kogo?

 

Domy o powierzchni do 140 m² zapewniają komfortowe warunki zarówno dla rodzin z dziećmi, małżeństw czy osób starszych. Wszystko zależy tak naprawdę od funkcjonalnego zaprojektowania przestrzeni. Dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z ogrodu.