Domy szkieletowe
Obecnie domy jednorodzinne buduje się za pomocą różnych technologii. Jedną z nich jest budowanie szkieletowe. Nazwa pochodzi od wyglądu konstrukcji, wykonywanej z drewnianych słupów, przypominającej szkielet. Domy szkieletowe nazywane są także kanadyjskimi, gdyż jest to najpopularniejszy rodzaj budownictwa właśnie w Kanadzie. Istnieje także tzw. niemiecka technika, w której wykorzystuje się trwałe i stabilne stalowe konstrukcje.
Domy szkieletowe całoroczne
Jeszcze kilkanaście lat temu domy stawiane za pomocą konstrukcji szkieletowej były uznawane za domy letniskowe. Obecna technologia pozwala na wykorzystanie wielu praktycznych rozwiązań i funkcji, mających zastosowanie w tradycyjnym budownictwie, dzięki czemu coraz częściej spotyka się domy szkieletowe całoroczne. W przypadku domów szkieletowych całorocznych inwestuje się w dodatkowe ocieplenie domu, najczęściej za pomocą styropianu czy wełny mineralnej. Dom szkieletowy zbudowany przy użyciu najnowszych technologii może pełnić funkcję standardowego domu mieszkalnego, a swoim wyglądem nie odbiega od tradycyjnego budownictwa.
Domy szkieletowe — zalety
Z roku na rok popularność domów szkieletowych rośnie. Jednym z czynników odpowiedzialnych za to zjawisko jest szybki czas budowy. Budowa domu szkieletowego trwa kilka miesięcy. Drewno wykorzystywane w konstrukcji domów szkieletowych jest materiałem trwałym i ekologicznym. Ponadto, drewno dłużej utrzymuje ciepło, co jest szczególnie ważne w naszym położeniu geograficznym, gdzie przez sześć miesięcy trwa sezon grzewczy. Atrakcyjny wygląd jest kolejnym czynnikiem wpływającym na rosnące zainteresowanie domami szkieletowymi — w końcu drewniany dom ma niezaprzeczalny urok i jest marzeniem wielu osób. Domy szkieletowe świetnie komponują się praktycznie z każdym krajobrazem.
Przy projektowaniu domów szkieletowych nie ogranicza nas metraż — wszystko zależy od preferencji inwestora. W naszym biurze projektowym stworzymy przytulny dom szkieletowy o małym metrażu, jak i ten o większym, przeznaczonym dla całej rodziny.
Domy szkieletowe Architekt Biłgoraj
Nasze projekty domów szkieletowych wyróżniają się na rynku swoją różnorodnością i zorientowaniem na potrzeby inwestora. Bez problemu dopasujemy projekt domu szkieletowego do wymiarów Twojej działki, warunków zabudowy i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projektujemy zarówno nowoczesne domy szkieletowe, jak i te czerpiące z tradycji. Każdy z projektów charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, energooszczędnością i wysoką estetyką. Celem naszych projektów jest zapewnienie maksymalnego komfortu dla przyszłych mieszkańców i stworzenie wielu możliwości aranżacji pomieszczeń.
Domy szkieletowe — cena projektu i koszt budowy
Nie da się jednoznacznie określić ceny domu szkieletowego. Całkowity koszt zależy od indywidualnych preferencji inwestora względem projektu. W ostatecznej cenie domu szkieletowego należy uwzględnić:
- Projekt — prosta konstrukcja parterowych domów szkieletowych przekłada się na przystępną cenę projektu.
- Gatunek drewna — najpopularniejszym rodzajem drewna wykorzystywanym w tworzeniu domów szkieletowych jest sosna wschodnia. Zamienienie jest na egzotyczny gatunek drewna zwiększy cenę.
- Wykończenie drewna — gładka powierzchnia drewna jest stosunkowo tanim wyborem.
- Strukturalne panele izolacyjne — ich cena jest wyższa niż ścian o konstrukcji szkieletowej, ale przekłada się na oszczędności w dłuższej perspektywie.
- Lokalizacja placu budowy — w przypadku górskich terenów lub innych trudno dostępnych obszarów koszty mogą znacząco wzrosnąć.
Jak długo buduje się dom szkieletowy?
Przeciętny czas budowy tradycyjnego domu w Polsce wynosi ok. 2 lat. Tyle czasu potrzeba, aby postawić dom w stanie deweloperskim — a co z jego wykończeniem? Czas ten wydłużany jest przez warunki pogodowe i pory roku. Zimą zazwyczaj wykonuje się prace wykończeniowe czy te wewnątrz budynku, jednak często zdarza się, że pracuje ustają.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku domu szkieletowego. Budowa tego rodzaju budynku opiera się na gotowych konstrukcjach, produkowanych w zakładzie produkcyjnym. Na plac budowy transportowane są gotowe elementy konstrukcyjne. Budowa domu szkieletowego trwa najczęściej ok. 3 miesięcy.
Możliwość cieszenia się własnym domem w zaledwie kilka miesięcy to jedna z niezaprzeczalnych zalet domu szkieletowego.
Z czego powstaje dom szkieletowy?
W budowie domów szkieletowych najczęściej wykorzystuje się iglaste gatunki drzew, głównie drewno sosnowe czy świerkowe, ze względu na ich przystępną cenę. Jednak nie ma tu żadnych ograniczeń i tak naprawdę rodzaj drewna uzależniony jest preferencji inwestora.
Zdecydowanie droższym, lecz trwałym i odpornym na gnicie gatunkiem jest modrzew. Modrzew jest odporny na wilgoć, grzyby i owady.
Innym drogim drewnianym surowcem jest cedr. Domy zbudowanego z cedru są bardzo wytrzymałe — cedr wykazuje długowieczność i jest odporny na gnicie.
Sosna wybierana jest ze względu na swoją korzystną cenę. Ten rodzaj drewna może zostać poddany niemalże każdej obróbce. Łatwa dostępność sosny gwarantuje, że budowa domu nie przeciągnie się w czasie.
Świerk charakteryzuje się niską przewodnością ciepła, dzięki czemu powstały z niego dom dłużej utrzymuje ciepło wewnątrz. Zaletą drewna świerkowego jest jego niska cena i dostępność.
Ekologiczny dom szkieletowy — zadbaj o otoczenie i swoich bliskich
Projekty domów szkieletowych drewnianych to z założenia projekty ekologiczne. Drewno jest surowcem naturalnym, stwarzającym specyficzny mikroklimat, który korzystnie oddziałuje na człowieka. Co więcej, podczas stawiania konstrukcji domu szkieletowego na placu budowy nie będzie zwałów piachu, betonu czy innych materiałów pochodzenia fabrycznego, co nie wpłynie na teren czy roślinność występującą na placu. Projekty domów szkieletowych z powodzeniem stawiane są na terenach wymagających ochrony.
Metraż domu szkieletowego — jaki będzie najlepszy?
Domy szkieletowe najczęściej kojarzą się z niewielkimi drewnianymi domkami, umieszczonymi na działkach. Mały szkieletowy dom całoroczny o powierzchni nieprzekraczającej 70 m² zbudujesz bez wielu formalności i w korzystnej cenie. Energooszczędny dom szkieletowych dzięki dobrze dobranej izolacji termicznej i właściwej konstrukcji jest łatwy w ogrzewaniu i generuje oszczędności na przestrzeni lat.
Jednak kto powiedział, że trzeba się ograniczać? Obecnie z powodzeniem powstają domy szkieletowe o dużym metrażu. Wszystko zależy od dobrego projektu i zapotrzebowania inwestora.
Czy projekt domu szkieletowego jest dla mnie?
Dom szkieletowy ma lekką konstrukcję i odpowiednio konserwowany służy przez wiele dziesięcioleci. Wybór tego typu projektu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią czekać i przez lata męczyć się z budową. Koszt budowy domu szkieletowego jest nawet o 30% tańszy niż budowa tradycyjnego domu murowanego. Drewniane domy długo utrzymują ciepło, co uzasadnia ich popularność w krajach skandynawskich. Wspomniane już wykorzystywanie niewielu materiałów sprawia, że po wybudowaniu i wykończeniu domu nie musimy martwić się pracochłonnym doprowadzeniem jego otoczenia do porządku. Projekt domu szkieletowego to wybór dla zdecydowanych osób, które wiedzą czego potrzebują od budynku. Szczegółowe planowanie pomieszczeń ma miejsce już na etapie projektowania, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnego domu murowanego w domu szkieletowym o wiele trudniej wprowadzić ewentualne modyfikacje.