Przebudowa domu. Rady od architekta budowlanego
Przebudowa domu to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej organizacji. Przed przystąpieniem do prac należy skonsultować się z architektem budowlanym, który pomoże uniknąć wielu problemów i błędów. Pomimo tego, że przebudowa domu wymaga dużego nakładu pracy wiele osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Przebudowa domu posiada swoje wady i zalety, które omówimy w dzisiejszym artykule.
Usługi architektoniczne – zalety i wady przebudowy domu
Przebudowa domu może mieć wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dostosowanie pomieszczeń do zmieniających się potrzeb i stylu życia domowników. Przebudowa domu, choć inwazyjna, umożliwia zmianę układu pomieszczeń, zwiększa lub zmniejsza ich ilość.
Przy wsparciu architekta budowlanego można wprowadzić nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zwiększą komfort użytkowania pomieszczeń np. inteligentne systemy oświetleniowe, klimatyzację czy instalację alarmową. Niezaprzeczalną zaletą przebudowy domu jest fakt, iż wciąż jest to tańsze rozwiązanie niż wybudowanie czy kupno nowej nieruchomości.
Jednakże przebudowa domu może być również obarczona pewnymi wadami. Przede wszystkim wymaga ona nakładu finansowego, nie tylko na materiały budowlane, ale także na usługi architekta budowlanego i wykonawców. Ponadto, proces przebudowy może zająć wiele czasu i wymaga określonych formalności w zależności od rodzaju prac. W trakcie przebudowy może również pojawić się wiele nieprzewidzianych problemów, takich jak np. uszkodzone instalacje czy problemy z murami nośnymi. Aby przebudowa domu była bezstresowym doświadczeniem warto zdecydować się na pracownię, która oferuje usługi architektoniczne na najwyższym poziomie.
Przebudowa domu okiem doświadczonego architekta budowlanego
Pierwszym krokiem przy przebudowie domu jest określenie celów i potrzeb związanych z domem. Po dokładnym przemyśleniu naszych oczekiwań powinniśmy zwrócić się do architekta budowlanego.
Profesjonalny architekt budowlany stworzy projekt dostosowany do budżetu i uwzględniający indywidualne preferencje przyszłych mieszkańców. Następnie należy odpowiednio zaplanować prace budowlane, aby uniknąć zbędnych kosztów i opóźnień.
Podczas samej przebudowy domu warto zwrócić szczególną uwagę na izolację termiczną domu, co pozwoli na oszczędność energii i kosztów ogrzewania. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co zapobiegnie wilgoci i powstawaniu pleśni.
Kolejnym istotnym elementem jest odpowiedni dobór materiałów budowlanych, które powinny być trwałe i odpornie na warunki atmosferyczne. Doświadczony architekt budowlany doradzi, jakie materiały będą najlepsze dla danego projektu.
W zakres usług architektonicznych naszej pracowni wchodzi przebudowa domów. Wielokrotnie zajmowaliśmy się przebudową domów, dzięki czemu wiemy jak pokierować całym procesem, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.
Przebudowa domu krok po kroku
- Określenie celu przebudowy – najważniejszym krokiem przed rozpoczęciem przebudowy jest określenie celów, jakie chcemy osiągnąć poprzez przebudowę. Czy przyczyną przebudowy domu jest chęć jego powiększenia, zmiana aranżacji czy zmiana układu pomieszczeń? Kluczem do stworzenia idealnego projektu przebudowy domu jest dokładne przedstawienie naszych potrzeb architektowi budowlanemu.
- Przygotowanie projektu – ważnym krokiem w całym procesie jest przygotowanie projektu, który będzie obrazem tego, jak powinien wyglądać dom po przebudowie. W naszej pracowni architektonicznej stawiamy na otwartą komunikację. Wsłuchujemy się w potrzeby klienta, dzięki czemu jesteśmy w stanie stworzyć projekty spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.
- Niezbędne zezwolenia i wycena inwestycji – przebudowa domu często mylona jest z jego nadbudową lub rozbudową, dlatego tak ważne jest to, aby złożyć odpowiedni wniosek.
- Wybór wykonawców i odbiór prac – wybór wykonawców to klucz do sukcesu przebudowy. Warto wybierać specjalistów z doświadczeniem i dobrą reputacją.
Zezwolenie na przebudowę domu
Załatwienie formalności związanych z przebudową domu na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, gdyż w zależności od rodzaju przeprowadzonych prac wymagane jest pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy lub brak jakichkolwiek formalności.
Aby zrozumieć co kryje się pod terminem przebudowa domu i upewnić się, że nasze prace mieszczą się w tej definicji musimy sięgnąć do ustawy:
Zgodnie z art. 3 pkt 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.) przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak:
- kubatura,
- powierzchnia zabudowy,
- wysokość,
- długość,
- szerokość,
- liczba kondygnacji.
Według ustawy przebudową domu są wszystkie prace, które nie zmieniają kubatury budynku, jego powierzchni i liczby kondygnacji. Natomiast gdy prace budowlane obejmują którekolwiek z tych działań to mamy do czynienia z nadbudową lub rozbudową budynku.
Przebudowa, nadbudowa czy rozbudowa domu?
- Brak formalności – gdy przebudowa domu jednorodzinnego nie uwzględnia zmian w jego elementach konstrukcyjnych ani przegrodach zewnętrznych nie musimy ubiegać się o pozwolenia. Oznacza to, że nie potrzebujemy pozwoleń na przesuwanie ścian (za wyjątkiem nośnych) czy zmianę wielkości drzwi wewnętrznych.
- Zgłoszenie z projektem – tę formalność dopełniamy, gdy przebudowa domu wymaga zmian w elementach konstrukcyjnych i przegrodach zewnętrznych przy jednoczesnym zachowaniu obecnej kubatury budynku.
- Zgłoszenie na przebudowę – ten rodzaj zgłoszenia jest potrzebny w przypadku wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Rodzaje prac wymagających tego zezwolenia to: wykonanie otworów okiennych, drzwiowych, połaciowych, wykonanie nowych przewodów wentylacyjnych w związku ze zmianą usytuowania kuchni lub łazienki.
Przebudowa domu. Ile kosztuje?
Cena przebudowy domu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, zakres prac, materiały użyte do remontu oraz lokalizacja domu. Przebudowa domu może kosztować od kilku tysięcy złotych za drobne prace do nawet kilkuset tysięcy złotych za kompleksową przebudowę, która obejmuje zmianę układu pomieszczeń, przearanżowanie instalacji elektrycznej lub wyburzenie i dobudowanie nowej części domu.
Przed podjęciem decyzji o przebudowie domu warto dokładnie przeanalizować potrzeby i wyznaczyć cel, który ma być osiągnięty dzięki całemu przedsięwzięciu. Wówczas można dokładnie oszacować kosztorys prac i wybrać te najważniejsze, które będą miały największy wpływ na osiągnięcie zamierzonego celu.
Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej szczegółowy kosztorys i plan prac mogą ulec zmianie w trakcie prac budowlanych, na przykład w przypadku odkrycia niespodziewanych problemów konstrukcyjnych lub instalacyjnych. Ważne jest, aby mieć pewną rezerwę finansową, która pozwoli na pokrycie takich dodatkowych kosztów.
Podsumowując, przeprowadzenie przebudowy domu zawsze wymaga odpowiedniego planowania i organizacji. Współpracując z architektem budowlanym, można uniknąć wielu błędów i osiągnąć zamierzony efekt końcowy.