Wpływ pandemii na domowy design. Jak nowa rzeczywistość zrewolucjonizowała projektowanie domowej przestrzeni?

biuro projektowe architekt

Wpływ pandemii na domowy design. Jak nowa rzeczywistość zrewolucjonizowała projektowanie domowej przestrzeni?

Niecały rok temu pandemia koronawirusa zrewolucjonizowała nasze życia, zmuszając Nas nie tylko do przeniesienia obowiązków zawodowych w domowe zacisze, ale także do spędzania w nim każdej wolnej chwili. Dla wielu z Nas, przed rozpoczęciem lockdownu, dom kojarzył się ze spokojną ostoją, w której można było odetchnąć po ciężkim dniu pracy. W sytuacji gdy nasze życie zawodowe, zdalne nauczanie i odpoczynek zostało skondensowane w jednej przestrzeni, wiele osób zaczęło zauważać pewne mankamenty w projektach swoich domów. Brak gabinetu, czy nie do końca przemyślane rozplanowanie przestrzeni mogło nie być problem w czasach, gdy balans pomiędzy domem, a przestrzenią publiczną był zachowany. Obecnie, większą uwagę przykuwamy do szczegółów, które mogą znacznie poprawić komfort naszego codziennego życia.

 

Jak pandemia wpłynęła na projektowanie domowej przestrzeni? Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu własnego domu?

Poznaj 5 trendów, które na stałe zagoszczą w projektach domów.

Każdy ma nadzieję, że jak najszybciej wrócimy do znanej nam normalności, dlatego warto pamiętać, iż wszelkie nowe trendy podyktowane pandemią i lockdownem zostały przemyślane tak, aby miały rację bytu w momencie, gdy życie znowu zacznie toczyć się swoim dawnym rytmem.

 

Home office

Przed pandemią koronawirusa praca zdalna przysługiwała, przede wszystkim, pracownikom globalnych korporacji, którzy zazwyczaj mogli wybrać parę dni w miesiącu na pracę w domu. Tymczasem pod koniec marca – wraz z wprowadzeniem lockdownu – praca zdalna stała się rzeczywistością setek tysięcy Polaków. Powrót do pracy stacjonarnej w dużych korporacjach może zająć nawet kilkanaście miesięcy, a już słychać głosy, że wiele firm zamierza wprowadzić pracę zdalną jako standard.

Badania udowadniają, że otoczenie ma wpływ na produktywność. Rozdzielnie obowiązków zawodowych oraz życia prywatnego jest ważne, szczególnie teraz, gdy nasze życie zawodowe toczy się w domu. Tymczasowy kąt w pokoju przeznaczony do pracy, kiedyś bez zarzutu mógł spełniać swoje funkcje, obecnie jednak prowizoryczne stanowiska pracy nie mają racji bytu. Wygodne meble biurowe, dobre oświetlenie to nie wszystko, co spełnia standardy home office z prawdziwego zdarzenia. Oprócz tych ważnych elementów wyposażenia wzrośnie zapotrzebowanie na dźwiękoszczelne zabudowanie, które pozwoli nam na swobodne prowadzenie rozmów wideo i pracę w skupieniu. Przed architektami stoją nowe zadania – zaprojektowanie i umiejscowienie gabinetu w taki sposób, aby nie kolidował on z codziennym życiem innych domowników i był przestrzenią pozwalającą skupić się na pracy.

 

 

Przestrzeń pełna relaksu

Zachowanie balansu między pracą a odpoczynkiem jest niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Siłownia, kino, wyjście do restauracji czy kawiarni były świetnym sposobem na relaks. Obecnie, gdy nasze życie ogranicza się do czterech ścian, warto zadbać o to, aby w domu znajdował się kącik relaksacyjny, przeznaczony do odpoczynku i regeneracji. W projektach domów coraz większą uwagę będzie poświęcać się wydzieleniu i zaprojektowaniu takiej przestrzeni. Zaprojektowanie oddzielnego pomieszczenia, czy wydzielenie kącika relaksacyjnego jest inwestycją w nasze dobre samopoczucie. Coraz większą uwagę będziemy przywiązywać do projektowania tarasów i przestrzeni przydomowej. Co ciekawe, na popularności zyskują nowatorskie rozwiązania, takie jak ogrody pionowe wewnątrz domu, które są świetnym sposobem na redukcję stresu i poprawę jakości powietrza.

 

 

Miejsca do przechowywania

Nową tendencją staje się obligatoryjne projektowanie przestrzeni do przechowywania. Moment, w którym okazało się, że powinniśmy ograniczyć nasze wyjścia także do sklepów, sprawił że robienie zapasów stało się czymś powszechnym. Jeszcze do niedawna wydzielenie pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania było opłacalne tylko w dużych domach. Obecnie, coraz więcej ludzi zauważa potrzebę posiadania np. spiżarni. Inteligentne rozwiązania i umiejętne gospodarowanie przestrzenią pozwala na zastosowanie tego rozwiązania także w domach o niezbyt dużym metrażu.

 

 

Dom niezależny

Kolejnym trendem, który systematycznie będzie zyskiwał na popularności, jest stworzenie domu niezależnego. Podczas pandemii zrozumieliśmy jak ważna jest nasza niezależność i samowystarczalność. Technologie, które uniezależniają nasz dom od reszty świata, na przestrzeni najbliższych kilku lat, staną się ważnym elementem projektowania domu. Panele słoneczne i geotermalne zaczną zaopatrywać nowoczesne domy w wodę, energię elektryczną i ogrzewanie. Ponadto, ich zastosowanie jest w pełni zrównoważone, dzięki czemu domy korzystające z tych technologii są eco-friendly.

Według wszelkich przypuszczeń, swój renesans będą przeżywać przydomowe ogródki. W sytuacji, gdy możliwość codziennego nabycia świeżych warzyw została ograniczona, wyjście do ogrodu po świeże i ekologiczne warzywa stało się przywilejem. Warto także wspomnieć, że udowodnione zostało, iż kontakt z przyrodą poprawia nasze samopoczucie i zmniejsza zmęczenie.

 

 

Pożegnanie z otwartą przestrzenią

Jeszcze do niedawna niezwykle modne było projektowanie domów z otwartą przestrzenią. Okazało się, że nawet komfortowe i dobrze zaaranżowane wnętrza nie sprawdzają się podczas kwarantanny, gdy wszyscy domownicy spędzają w domu nieporównywalnie więcej czasu niż zwykle. Proporcje i relacje między otwartą i wspólną przestrzenią, a prywatnymi pokojami wymagają ponownej dyskusji i zastanowienia się nad nowymi, bardziej zrównoważonymi rozwiązaniami.

Coraz bardziej zaczęliśmy doceniać także przedsionki lub zamknięte przedpokoje. Projektowanie wejść prosto do salonu, połączonego z kuchnią i jadalnią może przeminąć, z prostego powodu – większą uwagę zwracamy na wydzielenie prywatnej przestrzeni oddzielonej od zewnętrznych czynników. Możliwość pozostawienia odzieży wierzchniej i butów w przestrzeni buforowej może zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa.

Jak możemy zauważyć stwierdzenie, że pandemia zrewolucjonizowała każdą dziedzinę naszego życia ma swoje uzasadnienie. Co więcej, coraz więcej osób doceniło fakt posiadania domów na wsi, czy obrzeżach miasta. Lockdown sprawił, iż grono zwolenników budynków wolnostojących połączonym z ogrodem, nieustannie rośnie. Dom od zawsze zapewniał człowiekowi schronienie – przed drapieżnikami, pogodą, ale także chorobami. W przypadku chorób zakaźnych większy urbanizacja i fakt, że aż 60% populacji żyje w miastach jest kluczowym czynnikiem wzrostu zakażeń. Nie od dziś wiadomo, że gęstość zaludnienia ma wpływ na wybuch epidemii. Mieszkańcy domów są wystawieni na pośredni kontakt z innymi w znacznie mniejszym stopniu, niż mieszkańcy budynków wielopiętrowych. Nie dzielą wspólnych przestrzeni – takich jak klatka schodowa, winda czy garaż.

Za wybór domu przemawia także możliwość łatwego kontaktu z naturą i oderwania się od rzeczywistości. Badania pokazują, że negatywne skutki lockdownu były mniej odczuwalne właśnie dla mieszkańców domów na wsiach lub na obrzeżach miast. Ponadto fakt, że coraz więcej firm ma zamiar wprowadzić pracę zdalną jako stały element, pozwala na mieszkanie w domu daleko od siedziby firmy, gdzie ceny działek są znacznie niższe, niż na przedmieściach dużego miasta.

 

Zobacz też: Architekt Stalowa Wola