Współpraca z architektem krok po kroku

architekt Biłgoraj

Współpraca z architektem krok po kroku

Współpraca z architektem krok po kroku, czyli: faza przedprojektowa, koncepcja, projekt budowlany, projekt wykonawczy

Na podobną inwestycję, jaką jest budowa domu, decydujemy się przeważnie raz w życiu. Brak doświadczenia we współpracy z architektem nie jest więc niczym zaskakującym. Wielu z Nas zastanawia się jak przebiega współpraca z architektem? Na co powinniśmy się przygotować i na co zwrócić uwagę? Oczywiście, każdy architekt ma swój indywidualny styl pracy, jednak znajomość etapów powstawania projektu pomoże Ci lepiej zrozumieć cały proces. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się ile etapów zawiera tworzenie projektu i na czym skupia się każdy z nich.

projektowanie domów Biłgoraj

Zanim przystąpimy do projektowania…

Lokalizacja przyszłej inwestycji

Zanim architekt przystąpi do tworzenia projektu domu udaje się na miejsce inwestycji, dzięki czemu może dokładnie zapoznać się z lokalizacją oraz określić  wady i zalety działki. Architekt zwraca uwagę na cechy działki np. ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, sąsiedztwo, otwarcia widokowe itd. Analiza działki pod inwestycję jest niezbędnym krokiem w tworzeniu projektu, który idealnie wpasuje się do otoczenia i będzie spełniał wszystkie niezbędne standardy.

 

Analiza dokumentacji

Przed przystąpieniem do tworzenia projektu, architekt przystępuje do analizy dokumentów mających wpływ na możliwości zabudowy. W skład tych dokumentów wchodzi m.in.: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) czy mapka z uzbrojeniem terenu. Dokładne przeanalizowanie wyżej wspomnianej dokumentacji jest niezwykle istotne i warunkuje cechy przyszłego projektu.

 

Konsultacje z Inwestorem

Konsultacje z Inwestorem, zrozumienie jego wymagań i marzeń względem domu jest jednym z najważniejszych kroków, mającym miejsce przed przystąpieniem do projektowania. To bardzo ważne, aby architekt doskonale rozumiał i potrafił zwizualizować oczekiwania Klienta względem projektu. Podczas spotkania architekt powinien zadać jak najwięcej celnych pytań, które pozwolą mu zdobyć jak najwięcej informacji o preferencjach i wymaganiach Inwestora.

 

Zobacz: Projektowanie domu. Jak się przygotować do rozmowy z architektem?

 

Gdy wszystkie formalności mamy już za sobą nadchodzi czas przystąpienia do projektowania. Pierwszym etapem tworzenia projektu jest koncepcja.

 

Koncepcja projektu – co musisz wiedzieć?

Koncepcja jest najważniejszym etapem całego projektu. Koncepcja nie posiada konkretnego wzoru i jej zawartość może się różnić u poszczególnych architektów w zależności od standardu i stylu ich pracy. Zazwyczaj architekci przygotowują kilka wstępnych koncepcji, z których Inwestor wybiera tę, która najbardziej spełnia jego wyobrażenia. Jednak architekt, który przeprowadził dokładny wywiad z Inwestorem może także zdecydować się na przygotowanie koncepcji docelowej.

 

Co to jest koncepcja projektu?

Koncepcja projektu jest jego wizualizacją i zazwyczaj zawiera:

  • usytuowanie budynku na działce i jej wstępne zagospodarowanie,
  • bryłę domu,
  • rzuty domu z określeniem stref funkcjonalnych, z zaznaczonymi pomieszczeniami z podaniem ich powierzchni.

Jeśli koncepcja nie spełnia wymagań Klienta, architekt przystępuje do jej modyfikacji zgodnie z uwagami Inwestora. Po zaakceptowaniu koncepcji projektu przez Inwestora, architekt przystępuje do tworzenia projektu budowlanego.

 

Projekt budowlany

Przed przystąpieniem do tworzenia projektu budowlanego architekt skupia się na przygotowaniu i złożeniu dokumentacji w odpowiednim urzędzie, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Doświadczony architekt cechuje się dobrą orientacją w przepisach, w związku z czym cały proces powinien przebiec bezproblemowo. Warto pamiętać, że wytyczne dotyczące projektu budowlanego różnią się w zależności od regionu.

 

Projekt  budowlany – co musisz wiedzieć?

 

Projekt budowlany składa się z projektu architektoniczno-budowlanego oraz planu zagospodarowania przestrzeni. Zarówno projekt architektoniczno-budowlany, jak i plan zagospodarowania przestrzeni posiadają część opisową i rysunkową. W przypadku projektu gotowego ta część pracy polega na jego adaptacji do warunków lokalnych.

Plan zagospodarowania terenu powinien zawierać dokładną lokalizację domu i innych elementów zagospodarowania np. dojazdu czy planowanych tras przyłączenia. W części opisowej projektu zawarte są m.in charakterystyczne dane obiektu zgodne z wymaganiami określonymi w MPZP czy charakterystyka energetyczna. Natomiast część rysunkowa projektu architektoniczno-budowlanego zawiera rzuty wszystkich, kondygnacji, dachu, fundamentów, przekroje i elewacje.

Projekt budowlany powinien zostać złożony przez architekta (jeśli ten zostanie upoważniony przez Inwestora) w urzędzie wraz z oświadczeniem o dysponowaniu gruntem na cele budowlane. Kolejnym krokiem, od którego już niewiele dzieli nas od rozpoczęcia budowy, jest wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Projekt budowlany powinien zostać złożony w kilku kopiach, ponieważ jedna z nich pozostaje w urzędzie, a druga zostaje przesłana do nadzoru budowlanego.

 

Projekt wykonawczy

Zwieńczeniem prac nad projektem jest stworzenie projektu wykonawczego, który w dokładny sposób przedstawia budowlę. Projekt wykonawczy zawiera bardziej sprecyzowane informacje i dokładniejsze rysunki niż projekt budowlany, np. rysunki detali. Dzięki temu podczas budowy nie ma wątpliwości jak wykonać dany element. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku niestandardowych rozwiązań, nie spopularyzowanych wśród ekip budowlanych.

Projekt budowlany skupia się przede wszystkim na obliczeniach statycznych oraz opisach elementów konstrukcyjnych, natomiast to projekt wykonawczy zawiera rysunki i zestawienia wszystkich elementów. Np. w przypadku konstrukcji żelbetowych, są to rysunki z rozrysowanymi prętami zbrojeniowymi włącznie z ich długością i sposobem gięcia.  Projekt wykonawczy jest gwarancją tego, że ekipa budowlana urzeczywistni nasze wyobrażenia o idealnym domu.