Nowy trend w projektowaniu – duże przeszklenia, czyli jak połączyć dom z ogrodem

Nowy trend w projektowaniu - duże przeszklenia, czyli jak połączyć dom z ogrodem

Nowy trend w projektowaniu – duże przeszklenia, czyli jak połączyć dom z ogrodem

Obecnie zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu. Własny ogród, taras czy weranda zyskują na znaczeniu podczas projektowania domu, ponieważ nic nie regeneruje nas tak, jak odpoczynek na świeżym powietrzu. Coraz większą popularnością cieszą się także duże przeszklenia. Najnowsze badania udowadniają, że ilość naturalnego światła w domu ma wpływ na nasze samopoczucie, a nawet produktywność.  Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest połączenie pomieszczenia z tym, co na zewnątrz za pomocą przesuwanych, przeszklonych drzwi lub dużych okien balkonowych.

 

Modne przeszklenia w domu

Na pozór przezroczyste, delikatne i kruche, a jednak drzemie w nim ogromna siła. Szkłem zachwycali się już Starożytni, a o szklanym domach głośno marzył bohater “Przedwiośnia” Seweryn Baryka. Współcześnie ogromne szklane płaszczyzny nie pozostają w sferze wyobraźni – projektanci prześcigają się w śmiałych i nietuzinkowych projektach ze szkłem w roli głównej. Szkło jest docenianym tworzywem przez architektów na całym świecie. Najbardziej modernistyczne projekty są w całości skomponowane ze szkła. Jednak skupmy się na funkcjonalnych rozwiązaniach, które z łatwością można zaadaptować w naszych realiach. Łatwo zauważyć, że przeszklone powierzchnie dodatnio wpływają na estetykę budynku, który zyskuje na oryginalności i staje się bardziej designerski. Okazałe, szklane płaszczyzny pozwalają na stworzenie, jasnego, funkcjonalnego wnętrza o lekkim i eleganckim charakterze. Bez wątpienia przeszklenia robią wrażenie, ale tak jak każde rozwiązanie mają wady i zalety.

 

Zalety przeszkleń:

  • Optyczne powiększenie przestrzeni – dzięki, temu nawet niewielki salon będzie sprawiał wrażenie przestrzennego i lekkiego.
  • Większa ilość naturalnego światła w domu – światło naturalne ma dobry wpływ na nasze samopoczucie. Ten aspekt docenią także osoby, które uwielbiają posiadać duże ilości roślin w pomieszczeniach.
  • Przeszklenia w świetny sposób łączą przestrzeń domu z tarasem lub ogrodem – możliwość łatwego przejścia z kuchni lub salonu, z ciepłym kubkiem wprost do ogrodu w ciepły, wiosenny dzień jest bezcenna.
  • Modne rozwiązanie, pozwalające na łatwe obcowanie z naturą – przeszklenie pozwalają cieszyć się pięknym ogrodem nie tylko latem, ale również zimą, gdy możemy podziwiać go przy blasku ognia tlącego się w kominku.Wady przeszkleń
  • Na duże przeszklenia mogą pozwolić sobie osoby, których dom znajduje się w prywatnym miejscu. Decydowanie się na przeszklenia w przypadku, gdy mieszkamy z sąsiadami “okno w okno” może odrzeć nas z prywatności. Niektórzy decydują się na inwestycję folii ochronnych, które działają na zasadzie lustra weneckiego i co więcej redukują szkodliwe promienie UV, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.
  • Trudność z aranżacją pomieszczeń – decydując się na przeszklenie, automatycznie tracimy jedna ze ścian, przez co pokój staje się mniej ustawny.

Duże przeszklenia, a strata ciepła

Przeszklenia, choć piękne i modne, powodują także znaczące straty ciepła. Aby uniknąć wysokich strat energetycznych i dużych wydatków, należy inwestować jedynie w wysokojakościowe okna, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej U [W/(m2·K)]. Warto skontaktować się ze specjalistą, który wyliczy parametr szyby i ramy. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na usytuowanie przeszkleń – najlepiej, jeśli będą wychodzić na stronę południową, dzięki czemu nawet w chłodniejsze miesiące, przeszklenia będą absorbować energię słoneczną i wspomagać ogrzewanie domu.

 

Ściany działowe z przeszkleń

Jeśli bardzo podobają Ci się przeszklenia, ale nie możesz zdecydować się na przeszklenia ścian zewnętrznych, warto rozważyć przeszklenie ścian działowych. Nowoczesne przeszklenia świetnie sprawdzą się wewnątrz budynku i nadadzą mu designerskiego charakteru.  Przeszklenia nadają lekkości wnętrzu i optycznie je powiększają. Świetnie sprawdzą się w ciemnej kuchni czy przedpokoju pozbawionego okna.

Decydując się na przeszklenie wewnątrz domu możemy wybierać pomiędzy: przeszkleniem w systemie ramowym lub bezramowym. Przeszklenie w systemie ramowym polega na umieszczeniu szklanych tafli w ramie z aluminiowych profili. Natomiast przy przeszkleniu bezramowych wykorzystuje się hartowane szkło, mocowane za pomocą specjalnych okuć.

 

Pomysł na przeszklenie wewnątrz budynku – nowoczesny sposób na wydzielenie części kuchennej

Wydzielenie części kuchennej za pomocą przeszklenia to modne i nowoczesne rozwiązanie, które jest świetnym wyborem w przypadku mieszkań i domów posiadających salon z aneksem. Dzięki przeszkleniu część wypoczynkowo-rekreacyjna staje się bardziej kameralna, a kuchnia stanie się wyodrębnionym kulinarnym królestwem. Przeszklenie z powodzeniem zastąpi gipsową ściankę działową, która optycznie zmniejszy pomieszczenie. Designerska konstrukcja z profili lub przesuwane szklane z drzwi z hartowanego szkła potrafią w łatwy sposób odmienić całe wnętrze. Szkło może być transparentne, mleczne lub zdobione dekoracyjnymi szlifami – ostateczny wybór zależy od stylistyki pomieszczeń.

Przeszklenia w aranżacji sypialni

Przeszklenia w sypialni to ciekawe i nietuzinkowe rozwiązanie, będące świetnym wyborem dla osób pragnących wydzielić dodatkową przestrzeń np. na garderobę czy kącik do pracy. Ukrycie dodatkowe pomieszczenia w sypialnym wnętrzu za przesuwanymi przeszklonymi drzwiami to strzał w dziesiątkę.  Podzielenie pomieszczenia szklaną ścianą pozwoli zyskać dwie osobne, pełne światła strefy.

 

Szkło – surowiec, który zawsze jest modny

Szkło to uniwersalny i ponadczasowy surowiec, który świetnie komponuje się zarówno z tradycyjnymi przestrzeniami, jak i tymi zupełnie nowoczesnymi. Za pomocą różnych urozmaiceniem możemy dodawać przeszkleniom odpowiedniego charakteru i stylu. Ciekawym rozwiązaniem są szprosy, czyli listwy dzielące skrzydło okienne lub drzwiowe na mniejsze pola. Jedyną wadą powyższego rozwiązania jest utrudnione czyszczenie – jednolite, gładkie płaszczyzny zdecydowanie lepiej się myje.

Zobacz też: Architekt Stalowa Wola