Jak dostosować projekt gotowy do własnych potrzeb?

Dopasuj dom do własnych wymagań - najczęstsze modyfikacje wprowadzane w projektach gotowych

Jak dostosować projekt gotowy do własnych potrzeb?

Dopasuj dom do własnych potrzeb.

Projekty gotowe cieszą się dużą popularnością. Wielu inwestorów decyduje się na projekt gotowy, ponieważ ten znacznie przyspiesza urzeczywistnienie marzenia o własnym domu. Gotowy projekt to gotowa wizualizacja, dzięki czemu w ciągu jednego dnia, możemy z uwagą przeglądnąć wiele projektów. A jeśli już zdecydujemy się na konkretny projekt gotowy często możemy zobaczyć samą budowlę na żywo. Niepodważalną zaletą projektów gotowych są także koszty – ich cena jest zdecydowanie tańsza, niż opłata za przygotowanie projektu indywidualnego.

Ponadto, wybór gotowego projektu to mniejsze ryzyko problemów, mogących pojawić się podczas budowy. Gotowe projekty wielokrotnie były realizowane w rzeczywistości, dzięki czemu na bieżąco są aktualizowane i udoskonalane. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że projekt gotowy to wybór idealny. Jednak czy każdy, kto stoi przed tak ważną inwestycją, jaką jest budowa domu, powinien decydować się na projekt gotowy?

 

Projekt gotowy – dla kogo?

Dom jest naszym własnym miejscem na ziemi. Aby czuć się w nim dobrze ważne jest to, aby spełniał nasze standardy i oczekiwania, a także był dopasowany do stylu naszego życia. Każdy człowiek kroczy swoją ścieżką, a indywidualizm często znajduje swoje odzwierciedlenie właśnie w naszych domach. Projekt gotowy bazuje na założeniach, które mogą być nie do końca dostosowane do naszych potrzeb. Ponadto, projekt musi zostać przystosowany do rzeczywistych warunków – ze względu na swoją uniwersalność projekt gotowy nie sprawdzi się na każdego rodzaju działkach.

Gotowe projekty domów nie będą więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie oryginalność oraz posiadają nietypowe działki np. te bardzo wąskie. Musimy mieć na uwadze, że projekty gotowe przygotowywane są z myślą o trafieniu w gusta jak największej ilości osób, w związku z czym nie możemy liczyć na unikalny budynek, który całkowicie spełni nasze indywidualne potrzeby i wyobrażenia. Jeśli zależy nam, aby nasz dom był wyjątkowy, warto zdecydować się na projekt indywidualny.

 

 

Zobacz: https://architektadamek.pl/projekt-indywidualny-czy-gotowy-jaki-projekt-domu-wybrac/

 

Adaptacja projektu gotowego

Uniwersalność projektów gotowych nie oznacza, że nie można wprowadzić drobnych modyfikacji, które pozwolą na dostosowanie projektu do naszych oczekiwań. Fachowe biuro projektowe uwzględnia możliwość wprowadzenia korekt w projekcie. Warto jednak zauważyć, że wprowadzenie zbyt wielu poprawek w projekcie gotowym jest nieopłacalne dla samego inwestora. Cena projektu gotowego będzie rosnąć wraz z ilością wprowadzonych modyfikacji. Z drugiej strony adaptacja projektu przez architekta wcale nie musi nadszarpnąć naszego portfela, o ile dokładnie przemyślimy modyfikacje, jakie chcielibyśmy wprowadzić do projektu gotowego.

 

Dopasuj dom do własnych wymagań – najczęstsze modyfikacje wprowadzane w projektach gotowych

Wszelkie zmiany w projekcie gotowym są wprowadzane przez architekta. Wszelkie poprawki mają miejsce podczas adaptacji projektu gotowego do lokalnych warunków działki. Ważne jest to, abyśmy dokładnie poinformowali architekta na jakich zmianach zależy nam najbardziej. Z pewnością, nie wszystkie z nich będą mogły być urzeczywistnione, jednak doświadczony architekt wykaże się wiedzą i kreatywnością, która pomimo tego, pozwoli na dostosowanie domu do naszych potrzeb.

 

Najczęstsze zmiany w projektach gotowych, które znacznie nie zwiększają finalnej ceny to:

 

 • zmiana ilości i lokalizacji okien i drzwi
 • likwidacja balkonu
 • zmiana miejsca balkonu, tarasu, komina, garażu i innych elementów
 • zmiana charakteru ogrzewania
 • zmiana układu i przebiegu instalacji wewnętrznych
 • zmniejszenie lub zwiększenie nachylenia kąta dachu
 • adaptacja poddasza do celów mieszkalnych
 • zmiana umiejscowienia wewnętrznych ścian działowych
 • likwidacja piwnicy lub podpiwniczenie domu
 • zmiana funkcji użytkowania budynku lub jego pomieszczeń
 • zmiana materiałów i technologii budowy na inną, niż było to przewidywane w projekcie

Zanim architekt, zajmujący się adaptacją projektu, przystąpi do wprowadzania zmian, musi on otrzymać autorską zgodę na wszelkie modyfikacje. Uzyskanie zgody autora projektu jest zazwyczaj bezpłatne, jednak musimy pamiętać, że im więcej poprawek w projekcie gotowym, tym wyższa jest jego cena. Jeśli chcemy uniknąć zbyt dużych kosztów najlepiej wybrać projekt gotowy, który w największym stopniu będzie spełniał nasze oczekiwania.

Na rynku dostępna jest duża ilość projektów gotowych, dlatego każdy ma szansę na znalezienie projektu, któremu będzie najbliżej do ideału. Decydując się na projekt gotowy warto wybrać renomowane biuro projektowe Biłgoraj, które dzięki rzetelnej wiedzy i doświadczeniu zaadaptuje projekt do naszych potrzeb.